Puchar Polski w Szosowych Maratonach Rowerowych 2018

Oborniki Wlkp.
14.04

Śrem
21.04

Stargard
12.05

Wolsztyn
19.05

Radków
26.05

Łask
03.06

Rewal
16.06

Nowogard
23.06

Nietążkowo
7.07

Karpacz
14.07

Zieleniec
28.07

Lubomierz
12.08

Gryfice
18.08

Choszczno
1.09
W 20 dni dookoła Polski
20 kwietnia 2010
Już niedługo Klasyk Radkowski
28 kwietnia 2010

Pałac w Wojanowie zaprasza wszystkich maratończyków już w najbliższy weekend 2 maja na rodzinny piknik rowerowy. Dobra zabawa, sportowa atmosfera, szereg atrakcji dla mniejszych i większych cyklistów - gwarantowane. Warto już teraz odwiedzić miejsce, w którym we wrześniu zlokalizowany będzie punkt żywieniowy na trasie 'Liczyrzepy'.

Odwiedzający Kotlinę Jeleniogórską zapewne nie raz podziwiali wspaniałą, majestatyczną sylwetkę Pałacu w Wojanowie. To magiczne miejsce, jak zaznaczają jego obecni gospodarze leży w „Dolinie Pałaców i Ogrodów, pełnej zabytkowych parków, średniowiecznych zamków i romantycznych rezydencji, otoczonych krajobrazem unikalnej urody”. Potrzebujecie większej zachęty, by na swoich ukochanych dwóch kółkach pomknąć na południe Polski i podziwiać ten bajkowy krajobraz?

Może nie macie planów na długi majowy weekend i dacie się skusić na IV Wojanowski Piknik Majowy, będący jednocześnie Otwarciem Turystycznego Sezonu Rowerowego? Odbędzie się on w niedzielę 2 maja. Warto się tam znaleźć, bo jak wynika z programu opublikowanego na stronie Pałacu Wojanów (link do programu) atrakcji ani dla dorosłych, ani tym bardziej dla dzieci – z pewnością nie zabraknie. Będzie można rodzinnie wybrać się na rowerową wycieczkę z przewodnikiem po Dolinie Pałaców i Ogrodów. W planach są także Rodzinne Zawody Rowerowe. Przewidziano też koncerty, zabawę taneczną, przejażdżki konne i wiele innych interesujących wydarzeń.

Wyobraźcie sobie, że majątek w Wojanowie powstał w XIII wieku i aż do roku 1727 należał do rodu von Zedlitz, z krótką jedynie przerwą, przypadającą na lata 1540-1548, gdy Wojanowem zarządzali Schaffgotschowie, śląski ród pochodzących z Turyngii arystokratów. Sam Pałac zbudowany został w roku 1603, ale podczas wojen trzydziestoletnich uległ poważnej dewastacji. Odbudowany został w roku 1667, a już niespełna półtora wieku później, w roku 1832 został kompletnie przebudowany w stylu obowiązującego wówczas neogotyku angielskiego, zgodnie z wolą nowego pana na włościach – Tajnego Radcy Sądowego Ike. Kolejna zmiana w jego wyglądzie zaszła wraz z wprowadzeniem się nowych właścicieli – Lizy i Fryderyka van Oranje-Nassau.

Druga wojna światowa nie oszczędziła również tego wyjątkowego zabytku, a dotąd urodziwy gmach stał się ponurym schronieniem dla jeńców wojennych. Po 1945 Pałac systematycznie plądrowano, a przed zniszczeniem nie uchronił go nawet fakt, że najpierw był budynkiem administracyjnym Państwowych Gospodarstw Rolnych, a później domem wczasowym. W 2002 dotknął go pożar. Wreszcie w roku 2004 jego właścicielem stała się Spółka „Pałac Wojanów”, która najpierw odrestaurowała obiekt, by w roku 2007 oddać go do użytku jako centrum szkoleniowo-konferencyjne z zapleczem rekreacyjno-sportowym.

Jak podkreślają gospodarze Wojanowa: „Pałac Wojanów to idealne miejsce do przygotowania konferencji, zjazdu rodzinnego, kongresu, wesela, organizacji plenerowych eventów i aktywnego wypoczynku. Możliwości te stwarza 7 sal konferencyjnych, 2 restauracje, kawiarnia, winiarnia, 2 korty tenisowe, boisko, nowoczesne centrum SPA & Wellness z basenem, 2 saunami, jacuzzi, siłownią, solarium, gabinetem masażu i kosmetycznym. A wszystko to otoczone 16 hektarowym parkiem”.

Przekonani do wyruszenia w stronę Wojanowa? Tak czy owak, w tym roku tam będziecie. Wystarczy, że weźmiecie udział w I Karkonoskim Szosowo-Górskim Maratonie Rowerowym „Liczyrzepa”. Gościnny Pałac Wojanów udostępnił maratończykom swój piękny park, w którym zorganizowany będzie punkt żywieniowy. Taki będziemy mieć piękny widok, podczas posilania się przed dalszą drogą.

O atrakcjach IV Wojanowskiego Pikniku Majowego i Pałacu Wojanów, jednego ze sponsorów „Liczyrzepy”, rozmawiamy z Gabrielą Dumą, Zastępcą Dyrektora ds. Marketingu:

Dla kogo organizowany jest IV Wojanowski Piknik Majowy?
Wojanowski Piknik Majowy jest imprezą rodzinną organizowaną dla miłośników i sympatyków turystyki rowerowej. Ale nie tylko. Przygotowany program i atrakcje zaspokoją oczekiwania wszystkich pragnących spędzić wolny dzień na świeżym powietrzu w parku Pałacu Wojanów.

Chcą Państwo w ten sposób zachęcić do odwiedzania Pałacu w Wojanowie?
Mamy nadzieję, że piknik zachęci do skorzystania z pozostałych usług Pałacu – bazy hotelowej oraz wspaniałego centrum Wellness & SPA.

Dlaczego Pałac w Wojanowie jest miejscem wyjątkowym, wartym odwiedzenia?
Pałac Wojanów jest najbardziej romantyczną i największą rezydencją w Dolinie Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej, która stara się o wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Pałac w Wojanowie jest miejscem przyjaznym rowerzystom?
Pałac chętnie gości rowerzystów. Na dziedzińcu ustawione są stojaki na rowery dla gości, którzy chcą skorzystać z usług kawiarni, bądź po wyczerpującej trasie zasiąść na tarasie Restauracji Ogrodowej. Dysponujemy także wypożyczalnią rowerów.

W okolicach Wojanowa można znaleźć trasy dla rowerzystów?
Okolice Pałacu Wojanów, czyli Dolina Bobru i Rudawy Janowickie to jeden z ulubionych celów amatorów tego pięknego sportu. Doceniają oni przede wszystkim dobrze oznakowane szlaki, które łatwo odnaleźć na precyzyjnych mapach tras rowerowych.

W poprzednich latach zainteresowanie Piknikiem było duże?
W tym roku po raz pierwszy organizowany będzie piknik o tematyce rowerowej. Poprzednie imprezy cieszyły się dużą popularnością i na stałe wpisały się w kalendarz imprez Kotliny Jeleniogórskiej. Mamy nadzieję, że Otwarcie Sezonu Rowerowego w Pałacu Wojanów spotka się z pozytywnym odbiorem naszych gości i stanie się stałą imprezą majową.

Jak wielu gościli Państwo rowerzystów podczas Pikniku?
Podczas poprzednich imprez zaskoczeni byliśmy ilością grup rowerzystów, którzy zainspirowali nas do stworzenia imprezy specjalnie dla nich. W samej Jeleniej Górze i okolicach zarejestrowanych jest kilka stowarzyszeń rowerowych, tworzą się też grupy nieformalne – przyjaciele i znajomi, którzy organizują wspólne wypady rowerowe. Szczególne podziękowanie chciałam złożyć Izersko-Karkonoskiemu Towarzystwu Kolarsko-Narciarskiemu, które pomogło nam w przygotowaniach tegorocznej imprezy.

Więcej informacji o pikniku pod tym adresem.

Zdjęcia pochodzą ze strony Pałacu Wojanów.

Facebook