Puchar Polski w Szosowych Maratonach Rowerowych 2024 | Puchar Polski Maratończyków w Jeździe Indywidualnej na Czas 2024 | Puchar Polski w Maratonie GRAVEL 2024

Rewal
20-21.04.2024

Gryfice
25-26.05.2024

Radowo Małe
22-23.06.2024

Płoty
20-21.07.2024

Choszczno
08.09.2024

Pniewy
21-22.09.2024
Zanim dopadnie Cię zmęczenie
3 października 2008
Mistrz Świata: Jean Stabliński (1932-2007)
4 października 2008
Zanim dopadnie Cię zmęczenie
3 października 2008
Mistrz Świata: Jean Stabliński (1932-2007)
4 października 2008

Po Festung Breslau na dwóch kółkach

Wrocławska Inicjatywa Rowerowa i Dolnośląska Fundacja Ekorozwoju serdecznie zapraszają w najbliższą sobotę (4 października 2008) na rekreacyjno-edukacyjną wycieczkę rowerową z przewodnikiem po Trasie Twierdzy Wrocław.

Będzie to kontynuacja wyprawy jaka odbyła się 20 września w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Przejechaliśmy wtedy odcinek północny trasy: od Mostów Jagiellońskich do Mostu Milenijnego. Tym razem chcemy eksplorować obiekty położone głównie na południu Wrocławia – zarówno na wewnętrznym jak i zewnętrznym pierścieniu umocnień Twierdzy Wrocław.

Wycieczkę po zabytkowych obiektach militarnych Twierdzy Wrocław poprowadzi, jak uprzednio, dr inż. Jerzy Potyrała, znawca tematyki fortyfikacji, pracownik Instytut Budownictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Start: sobota (4 października) o godz. 11:00 ze stacji benzynowej przy skrzyżowaniu Legnickiej i Milenijnej.

Będziemy jechać przez Park Zachodni, ul. Bystrzycką, ul. Strzegomską, ul. Klecińską, ul. Grabiszyńską, Park Grabiszyński. Trasa dojazdu do obiektów z pierścienia zewnętrznego (których nie obejmuje obecna Trasa Twierdzy Wrocław, gdyż są poza granicami miasta) zostanie podjęta w trakcie wycieczki. Planowane jest zakończenie na Brochowie, lecz plan ten może ulec zmianie (pogoda, zmęczenie uczestników, etc.). Przewidywany czas przejazdu to ok. 4h. Wycieczka odbywa się bez względu na warunki pogodowe.

TWIERDZA WROCŁAW
Istniejący dziś pierścień fortyfikacji Twierdzy Wrocław z przełomu wieków XIX i XX jest unikatowym systemem obronnym w skali Europy. O wyjątkowości tego rozwiązania stanowi także relatywnie dobry stan, kompletność i różnorodność budowli. Choć niektóre obiekty mają przeszło 100 lat, wciąż niestety wystawione są na dewastację, nie są należycie chronione i ciągle nie ma pomysłu na ich użytkowanie pod kątem rozwoju turystyki.

Celem niniejszej wycieczki jest promocja zabytków Twierdzy Wrocław oraz szerzenie wiedzy o najnowszej historii naszego miasta, tak nierozerwalnie związanej z działaniami wojennymi.

Więcej o Trasie Twierdzy Wrocław oraz innych rekreacyjnych trasach rowerowych po Wrocławiu opracowanych przez Dolnośląską Fundację Ekorozwoju na zlecenie Gminy Wrocław można przeczytać tutaj.

UWAGI ORGANIZACYJNE
Wybierając się na wycieczkę po trasie Twierdzy Wrocław, oprócz aparatu z lampą błyskową, warto zaopatrzyć się w mocną latarkę (ew. przednią lampkę na baterie). Choć wiele obiektów jest dostępnych, znajdują się one w różnym stanie – należy zawsze patrzyć pod nogi (mogą znajdować się tam np. studnie, gwoździe, oleje, etc.) i uważać na głowę – na teren obiektów każdy wchodzi na własne ryzyko. Jadąc w trasę należy też zabrać ze sobą zapięcie – nie wszędzie da się zabrać ze sobą rower.

Do przejazdu można przyłączyć się i odłączyć w każdym momencie. Wszyscy biorący udział w wycieczce jadą na własną odpowiedzialność. Przejazd odbywa się w większości po ulicach w ruchu ogólnym – wszystkich obowiązują przepisy ruchu drogowego, a osoby poniżej 18 lat winny posiadać kartę rowerową.

Zapraszamy!

Źródło: wRower.pl.

Facebook