Puchar Polski w Szosowych Maratonach Rowerowych 2024 | Puchar Polski Maratończyków w Jeździe Indywidualnej na Czas 2024 | Puchar Polski w Maratonie GRAVEL 2024

Rewal
20-21.04.2024

Gryfice
25-26.05.2024

Radowo Małe
22-23.06.2024

Płoty
20-21.07.2024

Choszczno
08.09.2024

Pniewy
21-22.09.2024
Urodzony dla RAAM
23 stycznia 2007
Rodzaje maratonów szosowych – Permanente Radtourenfahrten cz.4
25 stycznia 2007
Urodzony dla RAAM
23 stycznia 2007
Rodzaje maratonów szosowych – Permanente Radtourenfahrten cz.4
25 stycznia 2007

Rodzaje maratonów szosowych – RTF cz.3

Pisałem już o rodzajach maratonów szosowych systemu Ranndoneurs oraz o Audax.

Pora na niemieckie maratony kolarskie rozgrywane w systemie RTF.

RTF to Radtourenfahrten. Co tłumaczyłem do tej pory jako kolarska przjażdżka turystyczna. Ale znalazłem ciekawy materiał na ten temat na stronie klubu polonijnego z Niemiec:

RTF oznacza w skrócie Radtourenfahrten, czyli po prostu jazdy rowerowe. Nie są to żadne wyścigi kolarskie, nie są to też żadne rowerowe wędrówki krajoznawczo-turystyczne, przynajmniej nie w typowym tego słowa znaczeniu. Ogólnie określić możnaby imprezy RTF jako rajdy kolarskie i chociaż określenie to nie jest adekwatne ani do określenia rajdów w innych dyscyplinach, ani do rajdów kolarskich znanych nam wielu z Polski, to jest to chyba najbardziej zbliżone określenie.

Startem i metą imprezy RTF jest najczęściej jakaś szkoła, czy zespół szkolny mogący zapewnić dużo miejsca dla przyjmowania uczestników, parkowania samochodów, zadaszenia w wypadku niepogody i zaplecza sanitarnego (WC, umywalnie, prysznice). Organizatorzy przygotowują dla uczestników ciekawe trasy do przejazdu. Trasy te dokładnie oznakowane specjalnymi strzałkami dopasowane są według stałych reguł dystansowych do możliwości uczestników.

Przygotowywane są trasy o długości :

  1. 41 – 70 km
  2. 71 – 110 km
  3. 111 – 150 km
  4. 151 – 200 km
  5. maratony powyżej 200 km

Czasami organizatorzy proponują dodatkowo trasę krótszą niż 40 km.Decyzję o wyborze trasy uczestnik może podjąć nawet dopiero w trakcie jazdy, na pierwszych napotkanych rozjazdach tras. Na każdej trasie znajdują się punkty kontrolne organizatorów, na których przygotowują uczestnikom napoje i dodatkowe kalorie w różnej postaci. Na stolikach punktów kontrolnych można uświadczyć banany, jabłka, batoniki, joghurty, serki, kromki chleba ze smalcem i tp. Wyjazd na trasy określony jest limitem czasowym. W soboty start jest najczęściej określany w godzinach południowych, np w godz. 10.00 do 13.00 czy 12.00 do 15.00. W niedziele start określany jest we wcześniejszych godzinach, np w godz. 6.30 do 9.00 (w pełni lata), czy 8.00 do 10.00. Limitu czasowego przejazdu nie określa się uczestnikom. Określona jest jedynie godzina zamknięcia mety, do której powinni wszyscy zjechać z tras.

Od każdego uczestnika przyjmowane jest wpisowe w wysokości 5 DM dla zrzeszonych w BDR (Bund Deutscher Radfahrer) – indywidualnie, lub w jednej z jego Verein. Od niezrzeszonych pobierane jest 7 DM. Czasami pobierana jest od kolarzy niezrzeszonych, których na starcie przyjmuje się przy stoliku z napisem „Trimmfahrer” kaucja za numer startowy. Kolarze zrzeszeni w klubach kolarskich (Radsportvereinach) posiadają na cały sezon przydzielone numery startowe, oraz różowe karty do potwierdzania imprez i tras (tzw. Wertungskarty). Karty te służą równocześnie do posezonowego podsumowania osób, drużyn, klubów i zdobycia odznak za ilość imprez, albo za długość przejechanych tras.

Numery startowe są świadectwem uczestniczenia w imprezie i dają jego posiadaczowi przywilej korzystania z pomocy, zabezpieczeń, ubezpieczeń i świadczeń organizatorów. Z drugiej też strony zobowiązują one uczestnika do jazdy poprawnej i zgodnej z zasadami ruchu drogowego. Nie należy zapominać, że jazdy odbywają się bez jakiegokolwiek ograniczenia w ruchu drogowym. Tylko czasami organizatorzy zabezpieczają niebezpieczniejsze skrzyżowania osobami ostrzegającymi i w miarę uprawnień regulującymi ruchem rowerzystów.

Często organizatorzy wysyłają na trasy kontrolerów (Kontrolfahrer), którzy obserwują i rejestrują wszelkie nieprawidłowośći ze strony uczestników. Start i meta imprezy jest też miejscem towarzyskiego spotkania jej uczestników. Są tu przygotowane stoiska z możliwością taniego zakupu napojów, jak kawa, herbata, czy piwo. Sprzedawane są wypieki domowe organizatorów, czy może raczej ich pań domu. Czasami znajdują tu też swe miejsce stoiska ze sprzętem kolarskim, czy ubiorem, które oferowane są po okazyjnych cenach.

W przeciągu sezonu trwającego oficjalnie od połowy marca do połowy października odbywa się w całych Niemczech ponad 1700 imprez RTF, z czego w Nordhein-Westfalen około 250. Praktycznie w każde Wochenende jest 6 do 12 imprez do wyboru w różnych rejonach NRW. Przeciętna liczba uczestników na jedną imprezę wynosi około 600 osób.

Na kilku tego typu imprezach pojawiali się uczestnicy naszego cyklu:

Facebook