Puchar Polski w Szosowych Maratonach Rowerowych 2024 | Puchar Polski Maratończyków w Jeździe Indywidualnej na Czas 2024 | Puchar Polski w Maratonie GRAVEL 2024

Rewal
20-21.04.2024

Gryfice
25-26.05.2024

Radowo Małe
22-23.06.2024

Płoty
20-21.07.2024

Choszczno
15.09.2024

Pniewy
21-22.09.2024
Maraton Rowerowy Dookoła Polski: kiedy jeśli nie teraz?
20 sierpnia 2009
Wyniki Pucharu Polski po Kołobrzegu
23 sierpnia 2009
Maraton Rowerowy Dookoła Polski: kiedy jeśli nie teraz?
20 sierpnia 2009
Wyniki Pucharu Polski po Kołobrzegu
23 sierpnia 2009

Aż 129 zawodników na starcie Maratonu Szosowego w Kowalu

Do historii przeszła tegoroczna edycja maratonu szosowego Kowal 2009.  W sobotę 15 sierpnia na starcie do wyścigu stanęło 129 zawodników i zawodniczek z 35 miejscowości.

Do wspaniałego przyjęcia przez władze i mieszkańców Kowala dołączyła się piękna, słoneczna aura. Ze startu honorowego przy stadionie im. Kazimierza Górskiego burmistrz Kowala, Pan Eugeniusz Gołębiewski, przeprowadził kolumnę wyścigu ulicami swego miasta do rogatek. Start ostry nastąpił na bocznej drodze w kierunku Dobrzelewic. Po kilku kilometrach peleton został rozerwany na kilka mniejszych grupek. Kręte wiejskie drogi, lasy, mijane jeziora i barwne pola stanowiły niezwykle malownicze tło dla rywalizacji na szosie.

Ścigano się na dwóch dystansach: MEGA (ok. 47 km) i GIGA (ok. 94 km), w dwóch kategoriach sprzętowych: rower szosowy i rower MTB, oczywiście z podziałem na kobiety mężczyzn. Kolarze dopingowani byli na całej trasie przez mieszkańców wsi, przez które przejeżdżała kolumna wyścigu. Dzięki przybyciu bardzo dobrych zawodników z całej Polski walka na trasie trwała na całym dystansie.

Po pierwszym okrążeniu nastąpił finisz zawodników kończących dystans MEGA. Zwyciężyli tutaj wśród Pań Zuzanna Rosinke (szosa) i Katarzyna Kapuścińska (MTB), wśród Panów Krzysztof Zastawny (szosa) i Robert Podłucki (MTB), wszyscy reprezentujący Plast-Mix MTB Team. Pozostali zawodnicy wyruszyli na drugie okrążenie. Na dystansie GIGA zwycięzcami zostali: Beata Tulimowska (WTR Włocławek) – szosa i Joanna Gackowska z Brzozy (MTB), Zbigniew Gogolin z Torunia (szosa) i Paweł Dutkiewicz (Dynamo Sierpc) (MTB). Na mecie wszyscy goszczeni byli przez organizatorów owocami i ciastkami, zaś Burmistrz Kowala zapewnił gorący żurek z kiełbasą. W miłej atmosferze uczestnicy dotrwali do dekoracji zwycięzców. Puchary wręczał Pan Eugeniusz Gołębiewski, który na zakończenie ceremonii zaprosił wszystkich do startu w następnym maratonie za rok.

W ramach prowadzonej klasyfikacji rozegrano Mistrzostwa Krajoznawczych Klubów Rowerowych rozgrywane na dystansie MEGA i tutaj zwycięzcami zostali Zofia Podłuckai Tomasz Lewicki. Puchar Burmistrza Kowala dla najlepszego klubu krajoznawczego otrzymał WKKR PTTK „Cyklista”.

Ostatnim akordem tego pięknego pikniku rowerowego było losowanie nagród wśród wszystkich uczestników maratonu. Rozmaite akcesoria sportowe ufundowały firmy: Sklep Rowerowy Like Bike Piotr Gdaniec, F.H.U. ROWERY R. Smoliński & L. Jamróz, P.H.U. Przemysław Porządny ROWERY,

Pełne wyniki wyścigu są zamieszczone na stronie www.kowal2009.wlc.pl, wkrótce też dostępna będzie galeria ze zdjęciami z imprezy.

Zorganizowanie tak udanej imprezy sportowej nie byłoby możliwe bez wsparcia sponsorów. Ogromne podziękowania należą się firmom: ANWIL SA, Plast-Mix, Bank Spółdzielczy w Kowalu, drukarnia MAX, F. H. Lira Zofia Grzywacz, ALIK group.

Opiekę medyczna zapewniła włocławska spółka PROF-MED, a w zorganizowaniu Biura Zawodów pomogła Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa we Włocławku.

Do pomocy włączyło się wielu wolontariuszy, wśród nich członkowie WKB MARATOŃCZYK zabezpieczający niebezpieczne miejsca na trasie i grupa chłopców z podkowalskich Dębniaków, którzy pracowicie oczyścili z piasku niebezpieczny zakręt.

Andrzej Wysłouch

Zobacz więcej na stronie organizatora Maratonu Szosowego w Kowalu.

Facebook