Puchar Polski w Szosowych Maratonach Rowerowych 2024 | Puchar Polski Maratończyków w Jeździe Indywidualnej na Czas 2024 | Puchar Polski w Maratonie GRAVEL 2024

Rewal
20-21.04.2024

Gryfice
25-26.05.2024

Radowo Małe
22-23.06.2024

Płoty
20-21.07.2024

Choszczno
14.09.2024

Pniewy
21-22.09.2024
„Góry – strażnicy drogi” czyli Anna Kruczkowska o Klasyku Radkowskim
23 maja 2015
Świnoujście – grupy startowe
28 maja 2015
„Góry – strażnicy drogi” czyli Anna Kruczkowska o Klasyku Radkowskim
23 maja 2015
Świnoujście – grupy startowe
28 maja 2015

BEZPIECZEŃSTWO Maratonów Długodystansowych

Zwracam się do wszystkich Koleżanek i Kolegów maratończyków, a przede wszystkim do Organizatorów Maratonów długodystansowych w Polsce.

Sezon rowerowy już w pełnym toku, co szczególnie dobrze widać podczas weekendowych treningów. Także i listy startowe wielu maratonów są już wiele tygodni przed startem pozamykane bo szybko została osiągnięta maksymalna ilość uczestników.

Z tego to względu spieszę z tematem, który jest zawsze aktualny. Zwłaszcza na naszych polskich drogach. Tu chodzi o bezpieczeństwo rowerzysty na drodze publicznej podczas jazdy nocnej.

Zdaniem niektórych maratończyków za maraton długodystansowy uważa sie taki maraton, który zawiera w sobie przynajmniej jedną noc jazdy rowerem.
Maratończyk jadący nocą lub w złych warunkach atmosferycznych jest szczególnie narażony na niebezpieczeństwo wypadku. Finał wypadku może być różny, łącznie z najgorszym – śmiercią kolarza. Oby tak nigdy nie było.

ROWERZYSTA.2015

Rys. 1: Schemat umieszczenia i szczegóły odblasków

Poczyniono już pierwsze kroki, wprowadzając na naszych drogach i miastach obowiązek noszenia o zmierzchu odblasków ale tylko dla osób poruszających sie pieszo ! A wiosek z tego dla nas rowerzystów jest prosty – bierzmy z tego faktu przykład. Jak to zrobić, o tym poniżej.

Mając doświadczenia przede wszystkim z RAA ( Race Around Austria ), RAS/DOS ( Race Around Slovenia) oraz polskich maratonów długodystansowych chciałbym podzielić sie moimi spostrzeżeniami na ten temat. Podobne zasady bezpieczeństwa opisane poniżej obowiazują także w RAAM ( Race Across America ), RAI ( Race Around Ireland, oraz Tortour ( Szwajcaria ).

Chciałbym aby przysłowiowy Polak nie był mądry po szkodzie lecz przed szkodą, a najlepiej aby do tej szkody w ogóle nie dopuszczał.

Bezpieczeństwo ultramatończyków w Austrii podczas RAA i w Sloweinii pisane jest dużymi literami. Najważniejszym elementem bezpieczeństwa europejskich maratonów jest odprawa techniczna, która nie jest formą ostrzeżenia kolarzy przed niebezpiecznym zakrętem, lub złym technicznie odcinkiem drogi i zaleceniem ostrożnej jazdy.

Odprawa techniczna, która odbywa się w dzień startu np. w Słowenii lub w dzień poprzedzający start np. W Austrii jest procedurą bardzo poważną. Za nią odpowiada konkretna osoba. Z każdej odprawy sporządzany jest protokól zawierający dane kolarza z numerem startowym, datę, godzinę odprawy oraz nazwisko, imie i podpis osoby dokonującej odprawę. Ten dokument spoczywa w aktach organizatora do końca maratonu. Każdy rower dopuszczony do maratonu otrzymuje specjalną naklejkę. Wzór protokołu z odprawy technicznej z Austrii, za zgoda organizatora RAA załączam poniżej.

ODBLASK.PL

Rys. 2: Schemat funkcjonowania odblasku

Nie muszę tu dodawać, że bezwzględnie obowiązujące jest posiadanie kamizelki ostrzegawczej.
W regulaminie maratonu określony jest dokładny czas w jakim obowiązuje jazda w kamizelce.
Np. podczas RAA od 19.00 – 6.30. Jeżeli wymagany jest samochód towarzyszący wraz obsługą, to także wszyscy członkowie teamu muszą posiadać i mieć założone kamizelki ostrzegawcze. W Słowenii 24 h na dobę. Brak kamizelek powoduje nie dopuszczenie do maratonu. Brak kamizelki zarówno u kolarza jak i członków teamu w regulaminowym czasie skutkuje karą czasową. Dopuszczalne są 3 kary czasowe, zaś następna kara oznacza wykluczenie z maratonu.

Wszystkie wymagania odnośnie bezpieczeństwa są zawarte w regulaminie maratonu. Dołączony poniżej rysunek obrazuje sposób oznakowania roweru, butów i kasku przy pomocy samoprzylepnych taśm odblaskowych. Podczas RAA i DOS stosowaliśmy samoprzylepne taśmy odblaskowe firmy 3M, szerokości 15 i 20 mm. ( cena 1 m = 20,00 zl.). Oczywiście na rynku są i tańsze.

Dzieląc się z Wami tymi doświadczeniami mam nadzieję, że będzie to poważnie potraktowane zarówno przez organizatorów naszych polskich maratonów jak i przez wszystkich maratończyków. Bezpieczeństwo na każdym maratonie jest w interesie obu stron – organizatorów i jego uczestników.

Przykład protokołu odbioru technicznego (klik)

 

 

 

Opracował:
L. Szendzielorz (e-mail: L.szen@hotmail.com)
Świebodzin, 18.05.2015

Facebook