NAPOJE DLA ROWERZYSTÓW
8 sierpnia 2008ROWEREM PRZEZ ALPY
10 sierpnia 2008BGŻ Arena, tak od czwartku, 31 lipca oficjalnie nazywa się pierwszy w Polsce kryty tor kolarski znajdujący się w Pruszkowie. Jest on również siedzibą Polskiego Związku Kolarskiego. Nazwę nadano na mocy umowy, którą parafowali prezes Banku BGŻ Jacek Bartkiewicz oraz prezes PZKol Wojciech Walkiewicz.
W konferencji uczestniczyli przedstawiciele miasta Pruszków – prezydent Jan Starzyński i wiceprezydent Andrzej Królikowski, przedstawiciele Banku BGŻ – prezes Jacek Bartkiewicz, dyr. departamentu komunikacji pani Maria Kudelska, dyr. ds. komunikacji zewnętrznej i wewnętrznej pani Małgorzata Zdzienicka-Grabarz, przedstawiciele PZKol, znakomici kolarze – Ryszard Szurkowski i Czesław Lang, projektant toru Wojciech Zabłocki oraz licznie zgromadzeni przedstawiciele mediów.
Na początku zgromadzeni goście obejrzeli prezentację multimedialną, która przedstawiała wiele ciekawych informacji na temat szerokiego wachlarza możliwości i zastosowań pruszkowskiego obiektu, nie tylko do celów kolarskich, a nawet nie tylko sportowych. Tablicę informującą o nazwie obiektu odsłonili obaj prezesi i wtedy stało się jasne, że od dziś piękny pruszkowski welodrom nazywa się BGŻ ARENA.
Prezes PZKol Wojciech Walkiewicz nie bez satysfakcji podkreślił, że kolarska federacja stała się w Polsce prekursorem wyraźnie zaznaczającego się w światowym sporcie trendu nawiązywania długofalowej współpracy ze sponsorami w dziedzinie budowy i utrzymania obiektów sportowych. Zdaniem Walkiewicza pomoc tytularnego sponsora oraz funkcjonalność obiektu pozwalają optymistycznie myśleć o przyszłości welodromu. Jest on pierwszym w Polsce wielofunkcyjnym obiektem sportowym, który wzorem wielkich europejskich i światowych obiektów swoją nazwę przyjął od sponsora – Banku BGŻ, który jest przede wszystkim sponsorem strategicznym Polskiego Związku Kolarskiego, a także sponsorem 65. Tour de Pologne, w którym wystartuje kadra szosowa Polska-BGŻ.
– Bank BGŻ już od trzech lat sponsoruje polskie kolarstwo i jesteśmy z tej współpracy bardzo zadowoleni – powiedział podczas konferencji prasowej prezes Banku BGŻ Jacek Bartkiewicz. – Kolarstwo to najpopularniejszy sport, bo w piłkę może grać tylko ojciec z synem, a na rower wsiądzie także córka i matka. Sponsorujemy kolarstwo też ze względu na naszego największego inwestora – holenderski Rabobank, który jest znany z inwestowania w ten sport.
Po konferencji goście zostali zaproszeni do zwiedzenie imponującego obiektu, a także mogli przyjrzeć się z bliska olimpijskiej kadrze sprinterów przygotowującej się do Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. W pokazowych wyścigach uczestniczyli także medaliści Mistrzostw Świata Juniorów w RPA oraz kolarze Pruszkowskiego Towarzystwa Cyklistów.
Prezes PZKol Wojciech Walkiewicz poinformował, że generalną próbą BGŻ Areny będą mistrzostwa Polski juniorów rozpoczynające się 21 sierpnia. Jednak pierwsza wielka impreza, podczas której nastąpi uroczyste, oficjalne otwarcie toru oraz jej rozpoczęcie, to Mistrzostwa Eurory (3-7 września 2008). W przyszłym roku, od 25 do 29 marca odbędą się tu mistrzostwa świata – największa po igrzyskach olimpijskich impreza w kolarstwie torowym.
Tor został zaprojektowany przez profesora Wojciecha Zabłockiego, przed laty szermierza, mistrza świata i medalistę olimpijskiego w szermierce. Pomysł wybudowania krytego toru kolarskiego zrodził się już w 1997 roku, kiedy to powstały pierwsze, wstępne wersje projektu. Początkowo miał powstać w Łodzi, później rozpatrywano kolejne lokalizacje – Warszawę, Wrocław i Szczecin, gdzie istnieje od lat betonowy, częściowo kryty tor kolarski. Ostatecznie pomysł budowy tego unikalnego obiektu zaaprobowały władze Pruszkowa.
Prof. Zabłocki wyjaśnił, że kształt budynku nawiązywać ma do rycerskich tradycji, przypomina bowiem hełm polskiej husarii. Podkreślił też, że zaletą welodromu jest bardzo dobre oświetlenie naturalne oraz jego otoczenie – za przeszklonymi ścianami widać zieleń drzew i zlokalizowane tuż obok stawy, wykopane ponoć przed setkami lat przez… tureckich jeńców, którzy dostali się do niewoli po odsieczy wiedeńskiej polskiego króla Jana III Sobieskiego. Znakomity architekt ma także pomysł, aby wzbogacić otoczenie o aleję, która obok funkcji rekreacyjnych przypominałaby postaci ludzi najbardziej zasłużonych dla polskiego kolarstwa, poczynając od Henryka Sienkiewicza i Bolesława Prusa.
Sercem obiektu jest 250-metrowy tor pokryty drewnem z sosny syberyjskiej. Na trybunach jest 1700 miejsc siedzących dla widzów, z możliwością dostawienia kolejnych 1300. W sumie obiekt ma powierzchnię 10 tysięcy metrów kwadratowych, a koszt budowy jednego metra wyniósł 6 tysięcy złotych.
Obiekt, obok funkcji toru kolarskiego, stwarza możliwość organizowania zawodów sportowych w wielu dyscyplinach – sportach walki, grach zespołowych, szermierce, a nawet zawodów hippicznych. Gospodarze welodromu mają także zamiar korzystać z innych możliwości komercyjnego wykorzystania BGŻ Areny – organizacji kiermaszów, festynów, imprez rozrywkowych czy wystaw.
Tomasz Piechal
Źródło: Magazyn Rowerowy.