Puchar Polski w Szosowych Maratonach Rowerowych 2024 | Puchar Polski Maratończyków w Jeździe Indywidualnej na Czas 2024 | Puchar Polski w Maratonie GRAVEL 2024

Rewal
20-21.04.2024

Gryfice
25-26.05.2024

Radowo Małe
22-23.06.2024

Płoty
20-21.07.2024

Choszczno
08.09.2024

Pniewy
21-22.09.2024
Dookoła Polski 2013
18 sierpnia 2013
Sądzicie, że tworzycie drużynę? Teraz macie okazję to udowodnić!
19 sierpnia 2013
Dookoła Polski 2013
18 sierpnia 2013
Sądzicie, że tworzycie drużynę? Teraz macie okazję to udowodnić!
19 sierpnia 2013

Dowiedz się więcej o akcji „150 cm” i odbierz naklejkę!

Już od 6 sierpnia br., podczas masowych imprez dla rowerzystów oraz w wyznaczonych punktach, będą rozdawane naklejki inicjatywy „150 cm”. To jeden z elementów kampanii edukacyjnej, która ma zwiększyć bezpieczeństwo rowerzystów na drogach.

150 cm dla rowerzysty - zdrowy rower

Sezon rowerowy w pełni, więc kto tylko może, ten wskakuje na rower. Dotyczy to szczególnie dużych i zakorkowanych miast, gdzie rower uchodzi za szybki środek lokomocji. Wydawałoby się, że w ten przyjemny i zdrowy sposób sprawnie możemy dotrzeć w każdy wybrany punkt.

Niestety okazuje się, że coraz częściej użytkownicy dwóch kółek nie mogą znaleźć dla siebie miejsca. W naszych miastach wciąż brakuje ścieżek rowerowych oraz infrastruktury dostosowanej do potrzeb coraz liczniejszej grupy rowerzystów.

Dotyczy to przede wszystkim jazdy po miejskich ulicach, uliczkach, rondach i skrzyżowaniach. Kierowcy samochodów, czyli mechaniczni „władcy dróg” nie bardzo chcą się nimi dzielić z cyklistami. Jadący znacznie wolniej rowerzyści w i tak natężonym ruchu, są dla nich jedynie kolejną przeszkodą, którą trzeba jak najszybciej pokonać. Takie sytuacje stwarzają potencjalne niebezpieczeństwo dla wszystkich uczestników ruchu drogowego – kierowców, rowerzystów, a także i pieszych.

Kierujący samochodami często wyprzedają rowerzystów bez zachowania wymaganej odległości jednego metra. Dodatkowo robią to z dużą prędkością i w niedozwolonych miejscach – czasami również na przejściach dla pieszych. Jeżeli natomiast rowerzyści mają do czynienia z samochodem ciężarowym, sytuacja ma się jeszcze gorzej – już sam podmuch wiatru powoduje często zepchnięcie z drogi.

Niebezpieczeństwo na ruchliwej ulicy skłania rowerzystów do wyboru chodnika jako alternatywnej i bezpieczniejszej drogi. Niestety tutaj również muszą liczyć się z tym, że są jej niepożądanym użytkownikami. Jeśli ich jazda nie zakończy się mandatem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że usłyszą kilka gorzkich słów od przechodniów.

Rowerzyści dobrze wiedzą, że najlepszym i najprostszym rozwiązaniem była by możliwość poruszania się po wyznaczonych trasach i ścieżkach rowerowych. Niestety jest ich wciąż za mało, a te istniejące przeważnie są w złym stanie i kończą się nagle, stając się częścią chodnika. Dlatego też amatorzy dwóch kółek od dawna szukali innego rozwiązania, które zapewni bezpieczeństwo i komfort wszystkim użytkownikom drogi i chodnika.

Rozwiązanie tego problemu przedstawili inicjatorzy akcji „150 cm”, której celem jest poprawa bezpieczeństwa na drogach i zwiększenie komfortu rowerzystów poprzez uświadomienie kierowcom jak ważna jest prawidłowa odległość od wyprzedzanych rowerzystów. Organizatorzy kierują swoje działania w szczególności do kierowców samochodów, którym chcą przypomnieć jak ważne jest zachowanie ostrożności, by rowerzyści mogli bez obawy wrócić na nasze wspólne drogi.

– Nie zależy nam na tym, by rowerzystów traktować w jakiś specjalny sposób. Chodzi tylko o przestrzeganie obowiązujących przepisów, aby umożliwić bezpieczne poruszanie się po mieście rowerem, ale także pieszo i samochodem – mówi Piotr Łuczyński ze Stowarzyszenia Zdrowy-Rower.pl, koordynator ogólnopolskiej akcji społecznej „Teraz Rower” – Chcemy promować kulturę rowerową, motywując wszystkich do częstszej jazdy na rowerze, a więc poruszania się nim codziennie w drodze na uczelnię, do pracy czy do szkoły bez obawy o swoje bezpieczeństwo – dodaje.

W ramach działań organizatorzy, m. in.: Katowickiej Masy Krytycznej, II edycji Night Biking, imprezy kolarskiej Amber Road w Gostyninie, Supermaratonów: w Iławie oraz Świnoujściu będą rozdawać naklejki akcji „150 cm”.

Zainteresowani inicjatywą, będą mogli je także znaleźć w specjalnie wyznaczonych punktach: serwisach, sklepach rowerowych, outletach/komisach oraz w kawiarniach tj. SpaceBike w Pruszkowie, AirBike i Biker Studio w Warszawie oraz w Wygodny rower w Warszawie.

Więcej o akcji i miejscach w których dostępne będą naklejki akcji na stronie internetowej:
www.150cm.pl oraz na www.terazrower.pl

Facebook