Puchar Polski w Szosowych Maratonach Rowerowych 2024 | Puchar Polski Maratończyków w Jeździe Indywidualnej na Czas 2024 | Puchar Polski w Maratonie GRAVEL 2024

Rewal
20-21.04.2024

Gryfice
25-26.05.2024

Radowo Małe
22-23.06.2024

Płoty
20-21.07.2024

Choszczno
08.09.2024

Pniewy
21-22.09.2024
dlaczego kochamy kolarstwo?
3 grudnia 2007
Zapisy ruszyły
5 grudnia 2007
dlaczego kochamy kolarstwo?
3 grudnia 2007
Zapisy ruszyły
5 grudnia 2007

Grupy startowe

Witam

Przygotowalem pierwsza wersje pliku zawierajacego automatyczny podzial na grupy (wkrotce na stronie). Na razie jest to wersja bardzo surowa i nie zawiera wszystkiego, co planuje w niej zawrzec, ale z kolei dobrze pokazuje mechanizm dzialania. W kazdym razie prosze o wyrozumialosc, z czasem bede ja dopracowywal, jak tez poprawial ewentualne bledy. Postaram sie w punktach (aby latwo bylo sie do nich odnosic) opisac jak to dziala i na czym sie opiera:


1. Plik zawiera przykladowa liste nazwisk (jest to akurat lista osob, ktore uczestniczyly na ostatnim maratonie w Kolobrzegu). Dodatkowo dopisane sa sztucznie osoby, ktore nigdy wczesniej nie byly na zadnej z imprez, a co za tym idzie nie wystepuja w generalce (osoby te zostaly nazwane „Nowa Osoba 1, 2, 3, 4, 5, 6”).

2. Po otwarciu pliku zostanie automatycznie zainstalowany guzik/okienko w pasku narzedzi na samej gorze (znajdziecie go prawdopodobnie po prawej stronie obok napisu Help/Pomoc) z tekstem „Grupy”. Bedzie tez przy nim charakterystyczna ikonka „karcianego Trefla” lub logo firmy Colnago jak kto woli (zaznaczam ze nie czerpie korzysci majatkowych z reklamy – od tak mi sie spodobalo ).

3. Po uruchomieniu makra (nacisnac guzik opisany w pkt. 2 lub skrot klawiszowy Alt+G) pojawi sie okno z wyborem generalki – nalezy wybrac plik z klasyfikacja generalna ze swojego dysku (ta przygotowywana przeze mnie) i cierpliwie poczekac.

4. Ostatecznie po ukonczeniu makra pojawi sie kilka nowych zakladek: pierwsza informacyjna oraz pozostale (w liczbie takiej, jaka jest ilosc dystansow) z przygotowanymi grupami na poszczegolnych dystansach.

5. W zakladce informacyjnej (nazwa „Rank”) znajdzie sie jeszcze raz lista osob, ale posortowana wedlug pozycji zajmowanej w generalce. W kolumnie „Generalka” znajdzie sie aktualne miejsce osoby w generalce. Osoby nowe zostana dopisane w kolejnosci alfabetycznej na koncu listy – zas w kolumnie „Generalka” znajdzie sie przy nich adnotacja „debiut”. Ponadto nowe osoby zostana zaznaczone kolorem czerwonym.

6. Tutaj dodatkowym elementem (plusem) bedzie weryfikacja danych z listy startowej z generalka – w przypadku bledu literowki w nazwisku lub pomyleniu grupy wiekowej osoba zostanie zaznaczona na czerwono, co pomoze wychwycic blad, skorygowac go i ulatwic tym samym aktualizacje generalki po maratonie.

7. Druga kolumna w zakladce „Rank” to nic innego, jak lista porzadkowa – jest to moja propozycja nadawania numerow startowych (im mniejszy numer, tym wyzsze miejsce w generalce) – ale oczywiscie to tylko sugestia.

8. Jesli chodzi o zakladki z grupami startowymi to zasada konstrukcji grup jest oparta o nastepujacy schemat:

a) najpierw program tworzy listy osob dla danych dystansow (od najwyzej sklasyfikowanych w generalce),

b) nastepnie oblicza ile grup wystapi na poszczegolnych dystansach, do tego celu bierze ilosc wszystkich zawodnikow na dystansie i dzieli przez 15 (maksymalna liczebnosc grupy) – w chwili obecnej liczebnosc grupy jest narzucona – w przyszlosci bedzie mozna ja ustawic dowolnie,

c) i na tej podstawie tworzony jest schemat grupy, na prostym przykladzie wyglada to nastepujaco: jezeli w grupie bedzie 45 osob, to beda 3 grupy po 15 osob i zostana utworzone w ten sposob, ze nr 1 bedzie w grupie z 4, 7, 10, 13, 16, 19, 22, 25, 28, 31, 34, 37, 40, 43; grupa druga bedzie skladala sie sie z osob 2, 5, 8, 11, 14, 17, 20, 23, 26, 29, 32, 35, 38, 41, 44; a grupa trzecia bedzie zlozona z osob 3, 6, 9, 12, 15, 18, 21, 24, 27, 30, 33, 36, 39, 42, 45,

d) ponadto sposob doboru grup przewiduje „wygladzanie grup”, czyli takie optymalne dopasowanie liczebnosci grup, aby nie bylo dysproporcji w liczebnosci pomiedzy grupami (a konkretnie, aby grupy nie roznily sie od siebie liczebnoscia o wiecej niz jedna osobe), na przykladzie: jesli ilosc osob bedzie 50, to grupy nie zostana stworzone tak, aby byly 3 grupy po 15 osob i ostatnia z 5 osobami. Makro bedzie obnizalo poczatkowa liczebnosc grup o 1 do czasu gdy znajdzie wartosc optymalna, czyli bedzie sprawdzac po kolei dla liczebnosci 14, 13 itd. Dla 14 odrzuci (poniewaz zbyt duza dysproporcja – grupy bylyby 14, 14, 14, 8) , dla 13 zostawi bo 13, 13, 13, 11 (stworzy grupy 13, 13, 12, 12). Stad tez liczebnosc grup na poszczegolnych dystansach moze sie roznic, ale szanse w grupach na tych samych dystansach beda zblizone. Dodatkowo przy takim systemie jeszcze trudniej bedzie „kalkulowac” swoja pozycje w danej grupie.

9. Przypominam, ze wersja pliku jest testowa, nie zawiera jeszcze zabezpieczen przed dziwnymi ustawieniami, wyborem niewlasciwego pliku z generalka, braku niektorych informacji takich jak np. dystans. Oczywiscie nie przyniesie to szkod uzytkownikowi, ktory zrobi cos niewlasciwie, ale po prostu nie zadziala, wylaczy sie lub w najgorszym wypadku sie zawiesi :-)

10. Polecam testowanie, probowanie dopisywania nazwisk lub usuwania, jednym slowem czekam na opinie i sugestie organizatorow, czy zainteresowanych osob.

11. W planach chce jeszcze dopracowac plik o nastepujace elementy:

a) uzyskanie kontynuacji numerow grup (na razie grupy na poszczegolnych dystansach sa numerowane zaczynajac od 1), tak aby organizator nie musial zmieniac tego recznie – nie darowalbym sobie takiego manualnego knota :-) ,

b) odwrocenie kolejnosci grup, tak aby lider klasyfikacji nie jechal w pierwszej grupie, a w ostatniej, by to on deptal po pietach, a nie odwrotnie,

c) mozliwosc wyboru maksymalnej liczebnosci grupy (aktualnie ustawione na sztywno 15),

d) ustalanie godziny rozpoczecia maratonu i odstepu czasowego – organizator wpisze tylko dwie liczby, a przy kazdej grupie bedzie odpowiedni zapis o ktorej godzinie startuje,

e) ustawienie drukowania, tak aby na stronie byly pelne grupy (dobor automatyczny) lub tak aby po nacisnieciu przycisku drukuj organizator mogl podac liczbe pelnych grup na stronie,

f) wstawienie stosownych „testow”, ktore beda informowaly organizatora o bledach typu brakujace dane,

h) poprawienie ogolnego wygladu, jesli czas pozwoli.


pozdrawiam

Facebook