Puchar Polski w Szosowych Maratonach Rowerowych 2023 | Puchar Polski Maratończyków w Jeździe Indywidualnej na Czas 2023

Radowo Małe
20-21.05

Płoty
17-18.06

Pniewy
29-30.07

Rewal
9-10.09

Gryfice
23-24.09
LAUSITZER SEENLAND 100 już po raz trzeci
12 lipca 2008
Nie tylko maratony Pucharu Polski
12 lipca 2008

Dzięki staraniom organizatorów odcinki ścigane ( OS – zliczane do klasyfikacji końcowej ) były całkowicie wyłączone z ruchu. Komfort ścigania się w takich warunkach jest ogromny i porównywalny z warunkami jakie mają zawodnicy MTB …. w lesie :) Od startu każdego odcinka tworzyły się więc prawdziwe szosowe peletony, w których przez całe odcinki (np. z Mirska do Jeleniej Góry czy z Gryfowa do Czerniawy) utrzymywali się najsilniejsi zawodnicy a słabsi mogli poczuć smak „strzelania” czyli odpadania od szybko oddalającej się grupy.

W pierwszy dzień przejechaliśmy ok. 140 km, w tym trzy OS-y. Po ulewnym deszczu, który złapał nas w drodze do Czerniawy dojechaliśmy na start trzeciego OS do Mirska przemarznięci i z wodą w butach. Na widok szczękających z zimna kolarzy Gościnny Mirsk (dzięki!!!) częstował wszystkich gorącą herbatą z cytryną i cukrem. Etap do Jeleniej Góry był na szczęście w pełnym słońcu więc wyschliśmy i było aż za gorąco od narzuconego przez Marka Galińskiego i jego rywali tempa.

W Parku Zdrojowym w Cieplicach Prezydent Jeleniej Góry Marek Obrębalski z Cezarym Zamaną wręczyli medale za pierwszy dzień zawodów. Na pudle stanęli m.in. najszybszy kolarz Marek Galiński i najszybsza zawodniczka Joanna Wołodźko :)))

Dzień drugi rozpoczęliśmy od wolnego przejazdu z Borowic. Ruszyliśmy w piętnastoosobowych grupach by bezpiecznie i zgodnie z przepisami dojechać do Łomnicy. Tam start pierwszego OS – a meta etapu na Przełęczy Kowarskiej via Przełęcz Karpnicka i Przełęcz pod Średnicą. Drugi tego dnia OS zakończył się zanim niektórzy zaczęli łapać rytm sztywnego podjazdu z Karpacza Dolnego do Karpacza Górnego, ale nic w przyrodzie nie ginie – ostatni podjazd Pętli z Podgórzyna przez Przesiekę na Przełęcz Karkonoską trwał za to dla większości z nas baaardzo długo. Marek Galiński ustanowił nowy rekord na 34’28”. Został również zwycięzcą całej Pętli 2008. Najlepszym wrocławianinem okazał się Jakub Placzki (open 6), Jacek Jędrasiewicz z Jeleniej Góry był 2/M1, Piotr Szulc Eska Ritchey Team 3/M4, Joanna Wołodźko Eska Ritchey Team wygrała klasyfikację kobiet przed Agnieszką Zym i Ireną Kosińską.
Zawody były bardzo wymagające, ale świetnie przygotowane: bufety były dobrze zaopatrzone, służba medyczna stale miała nas na oku a zabezpieczone przed samochodami OS-y pozwalały pościgać się bezpiecznie nawet Naszemu Tegorocznemu Olimpijczykowi bez obaw o nieprzewidziane kolizje. Miłą niespodziankę przygotował sponsor OLSH, który doceniając trud kobiet ufundował dodatkową nagodę dla najszybszej – ramę szosową Alien Olsh.
W pierwszym dniu Pętli wystartowało 121 zawodników, w drugim 119; całe dwudniowe zawody ukończyło 105 osób.

Źródło: Wrocławska Gazeta Kolarska

Galeria Organizatora

Galeria 2

Facebook