- bo za strona zbooya:
Zastosowanie aerodynamicznych obręczy 16- lub 18-szprychowych daje przy 40 km/h 7% oszczędności. Co ciekawe, użycie pełnych kół (obu lub tylko z tyłu) oszczędza tylko 4%.
- przecenianie znaczenia takich kół?
- kupowanie takich kół z zastosowaniem do maratonu szosowego to uleganie marketingowi???
Wnioski:
Zobaczmy jeszcze ciekawy artykuł o aerodynamice na stronie kolarstwo szosowe:
Powierzchnia czołowa, czyli kolarz.
Spójrzmy (od przodu) na sylwetkę przeciętniego kolarza:Rysunek został wykonany, na podstawie zdjęcia z roku 2002 lub 2003, ale nie ma to większego znaczenia, bo identycznie wyglądali zawodnicy 20, czy 50 lat temu. Co można więc zrobić żeby zmniejszyć powierzchnię czołową? Przede wszystkim obniżyć kierownicę. Wówczas zawodnik będzie miał obniżoną górną część ciała, a co za tym idzie jego powierzchnia czołowa się zmniejszy.
i dalej:
Jak już wcześniej było wspominane, największy opór aerodynamiczny stawia kolarz. Jednocześnie, najłatwiej jest jego sylwetkę zmienić. Coraz to wymyślane są nowe pozycje: jazda z lemondką, “na Superman’a”, Slam i wiele innych. I tym właśnie różni się kolarstwo od sportów motorowych – nadal najważniejszy jest człowiek.
Jak widać na obrazku, ne będę się bawił w obliczenia, udział kół w całej przedniej powierzcni jest bardzo mały.
Oczywiście, aerodynamika pozycji ma wpływ na jazdę, ale… ile ma typowa czasówka na zawodach? Zwłaszcza w prównaniu do dystansów maratońskich?
Zobaczmy co na ten temat Lance Armstrong:
Przy określaniu pozycji kolarza najważniejsza jest wygoda. Jak z włąsnego doświadczenia stwierdził Lance, choćby jego pozycja była najbardziej aerodynamiczna, jeśli nie jest wygodna, jazda nie sprawia radości i nie osiąga sie najlepszych wyników. (…) Pozycja do jazdy na rowerze zależy od czterech czynników:
- wygody
- biomechaniki
- sterowności
- aerodynamiki
Lance Amstrong “Program mistrza” s.32
Przy długiej jeżdzie wieksze znaczenie ma komfort niż aerodynamiczność kół.
Co z tego ze będziesz miał super aerodynamiczne koła i super aerodynamiczna sylwetkę jeśli z powodu bólu nie będziesz wstanie kontynuować jazdy?
Tekst za bikeway.pl