Ranking wszechczasów cz. 2
2 stycznia 2007Rodzaje maratonów szosowych – Audax – cz.2
4 stycznia 2007Opracowanie: Lesław Dynak
Krótka historia maratonów Audax i Randonneurs
W Europie Audax i Randonneurs są pod patronatem organizacji Union des Audax Francaises (UAF) i Audax Club Parisien (ACP).
Wiele krajów europejskich posiada kluby Audax, które są członkami tych organizacji. The World Association Randonneurs (długodystansowy) Mondiaux założone zostało w 1983 roku z inicjatywy ACP!
W Niemczech maratony Audax są organizowane przez Union Audax Deutschland e V., oraz przez Randonneurs Allemagne (ARA), w Anglii przez Audax United Kingom (AUK).
Maratony Audax stają się coraz popularniejsze, wzrasta zainteresowanie maratonami Randonneurs, które są turystyczną formą długodystansowego maratonu!
24-h maratony są popularne w Anglii, Szwajcarii, Niemczech i Czechach.
Znane maratony to Samson Rad Maraton w Austrii czy najciekawszy z tradycjami maratonów w Europie, to The Scandinavia Loppet odbywający się na terenie czterech państw tworzących Skandynawię- Szwecja, Norwegia, Dania, Finlandia.
Najstarszy zaś, to Vatternrundan w Szwecji – ponad 12000 uczestników, co roku.
Super Cup od 1990 r.- w Niemczech
Alpen Cup – Austria – składa się z 3 maratonów!
Europa Cup – 1987 r., oferuje dystanse (kategorie) pomiędzy 180, a 250 km (112-155 mil)
Europa Cup jest organizowany przez OCR Ragensburg- Niemcy
Można powiedzieć, że kraje Benelux-u lubują się w maratonach!
Audax– termin oznaczający (z łaciny) odważny, mężny, waleczny lub śmiały. W 1987 r. grupa włoskich cyklistów pokonała dystans 200 km pomiędzy wschodem, a zachodem słońca. Nazwani zostali „les andacieux” (odważny, śmiały, dzielny, męski, waleczny (ang. The brave). W 1904r. Henri Desgrange założył „Frencaise Audax”, które było alternatywą na zorganizowany w 1903 r. Tour de France.
Audax Brevets – jest testem wytrzymałości na czas (po francusku- le brevet- znaczy dyplom, certyfikat). W Audax zawodnicy formują się w grupy – każda z kapitanem, który stoi razem na jej czele podczas jazdy. Jadą w rzędzie (ze średnią prędkością 22,5 km/h) lub w dwóch rzędach zgodnie z przepisami. Grupie przewodzi kapitan- nikt nie może go wyprzedzić. Czuwa nad szybkością, prawidłowym kierunkiem i hamowaniem.
Dystanse w Audax-Brevets: 100, 200, 300, 400, 600 i 1000 km.
Dystanse pomiędzy 200-600 km są bez odpoczynku. Jednakże dopuszcza się obligatoryjnie przerwy, które nie powinny być dłuższe niż 2h! Przewóz lekkich bagaży zawodników zapewnia organizator. Kierownice triathlonowe są zabronione.
Adresy organizacji Audax i Randonneurs są w dziale adresy klubów w serwisie Cykloturysty