Puchar Polski w Szosowych Maratonach Rowerowych 2024 | Puchar Polski Maratończyków w Jeździe Indywidualnej na Czas 2024 | Puchar Polski w Maratonie GRAVEL 2024

Rewal
20-21.04.2024

Gryfice
25-26.05.2024

Radowo Małe
22-23.06.2024

Płoty
20-21.07.2024

Choszczno
14.09.2024

Pniewy
21-22.09.2024
REZYGNACJA MARATONU W WOLSZTYNIE
10 grudnia 2017
ŚWIDWIN W PUCHARZE POLSKI
6 stycznia 2018
REZYGNACJA MARATONU W WOLSZTYNIE
10 grudnia 2017
ŚWIDWIN W PUCHARZE POLSKI
6 stycznia 2018

Oświadczenie

Witam wszystkich

Nie wydaje żadnego komunikatu zarządu , po prostu piszę jako Marek Zadworny, organizator Supermaratonu Rewal Bike System i XIV Supermaratonu GRYFLAND.
W ostatnich latach na spotkaniach Orgów spotykali się organizatorzy poszczególnych imprez w celu omawiania regulaminu i ustalania kalendarza imprez. Były to rozmowy burzliwe na których zdecydowanie opowiadałem się na regulaminem prostym bez żadnych zakazów. Co roku jednak coś do regulaminu dodawano, a to zakaz lemondek, a to kary za skracanie dystansu. Jak wcześniej pisałem zgłaszałem taki postulat by na spotkanie zaprosić reprezentantów uczestników naszych imprez trzy osoby które mogą być uznawane z autorytety naszego Cyklu. Spotkałem się jednak ze zdecydowaną odmową. Nie chciano by przedstawiciele uczestników usłyszeli o czym rozmawia się na takich spotkaniach i nie chciano wysłuchać ich zdania. Ja osobiście uważałem że nie powinniśmy mieć nic do ukrycia. I teraz właśnie osoby które organizują maratony w Łasku w Nietążkowie i w Zieleńcu mając ogromną siłę przebicia w postaci kilkuset uczestników ich maratonów próbują oczernić mnie i to co robię dla dobra wszystkich a nie określonej grupy osób  dla dobra i przyszłości Cyklu. Ja zdążyłem się już przyzwyczaić do heitu na FB więc przestaje się tym przejmować. Natomiast wymienieni orgowie starają się opisać zaistniałą sytuację jak im pasuje i jak będzie dobrze dla tworzonego przez nich nowego „tworu” Cyklu P.P. bis.
Ja chciałbym poinformować że CYKL PUCHARU POLSKI W SZOSOWYCH MARATONACH ROWEROWYCH 2018 odbędzie się na pewno na zasadach obowiązujących w regulaminie zamieszczonym na stronie http://supermaratony.org/  i z obowiązującymi datami 7 imprez które są na stronie. Jak już wcześniej wspominałem podejrzewałem to że wymienieni organizatorzy już od jakiegoś czasu myśleli o rozłamie w Cyklu.  Wspominałem o tym lecz nie dawano mi wiary w taki „kosmos”- bo jak? bo dlaczego? I w chwili obecnej to się potwierdza. Dlaczego nic nie robiono rok wcześniej? Dlatego że wśród Orgów był organizator maratonu w Świnoujściu Czarek Dobrochowski który był w tak zwanym zarządzie Cyklu. Nic nie mogli zrobić. A teraz kiedy Czarek zawiesił na rok organizację swojego maratonu i z automatu zostało miejsce wolne w zarządzie wybrano do zarządu orga z Nietążkowa i „maszyna ruszyła” Na początku wielka afera związana z publikacją w informacji na stronie o proponowanym kalendarzu imprez Cyklu P.P z imprezami Cyklu P.P. w Ultramaratonach rowerowych. Uważałem że uczestnicy powinni wiedzieć o tych datach a to dlatego że na spotkaniu znaliśmy  daty tych Ultramaratonów i braliśmy pod uwagę by nie dublowały się nawzajem z naszymi. Jakoś rok wcześniej nie przeszkadzała nikomu taka informacja a nawet tematy Ultramaratonów były na naszym forum. Lecz teraz nie, – głosami Łasku i Nietążkowa zażądano ode mnie bym usunął ten wpis. Później była sprawa Stargardu. Dlatego że organizator ze Stargardu nie był na spotkaniu oraz napisał maila do organizatorów w którym powiedział swoje zdanie na temat „bicia piany „ na spotkaniach i ogólnie o podejściu co niektórych do organizacji imprez rowerowych. Paweł Cichy pomimo mojego stanowczego nie, zarządził głosowanie o wykluczeniu Stargardu z Cyklu. Głosowanie było w pełni „demokratyczne” hehe – Jurek Gumuliński opowiedział się za pozostaniem, Andrzej Smalec wstrzymał się a dwa autorytety Cyklu  – Pawł Cichy i Natalia Przybylak opowiedzieli się przeciw. I na takiej podstawie Paweł Cichy ogłosił że Stargard nie dostał zgody na organizowanie swojej imprezy w Cyklu P.P.
Szanowni państwo.
Od początku istnienia Cyklu  były różne spory, były różne zdania wypowiadane pod adresem orgów, było wiele nieobecności na spotkaniach ale nikt nawet nie pomyślał o wykluczaniu imprezy z Cyklu . To już dawało wiele do myślenia. Jako jeden z najstarszych organizatorów nie mogłem pozwolić na takie traktowanie orga imprezy, przez osoby które się wprosiły – nie były od początku w cyklu  tylko prosiły o możliwość wejścia do Cyklu  by to one decydowały o tak kluczowej i bezprecedensowej decyzji. Następnie dowiedziałem się od Andrzeja Smalca że na spotkaniu w Wolsztynie rozmawiano za moimi plecami o moim udziale w Cyklu. Po tym wszystkim uważałem i uważam że mogłaby się zdarzyć taka sytuacja że w lutym czy marcu z udziału w Cyklu albo zostały by usunięte albo by zrezygnowały  4 imprezy cyklu . Początek był – Stargard, a dalej  byłby…. Dostaliśmy maila z Wolsztyna o rezygnacji z udziału ich imprezy w Cyklu. Próbowałem zaraz skontaktować się z Orgiem ale nie odbierał telefonu, a później w rozmowie powiedział że zapowiedziano  że nie dostanie pozwolenia na przeprowadzenie imprezy. Nie wiem jaka jest naprawdę prawda o rezygnacji Wolsztyna. Wtedy po rozmowie z wieloma uczestnikami i osobami które mają pojedynczo większy wkład w trwałość i rozwój Cyklu niż  wymienieni trzej  Orgowie razem podjąłem decyzje o opublikowaniu regulaminu na 2018 rok bez zakazów i nakazów, regulaminu najprostszego który będzie obowiązywał nie na rok czy dwa ale na dłużej , a o szczegółach  imprezy  zdecyduje sam organizator. Zostały wykreślone tylko trzy punkty kary czasowe za zmianę dystansu, zakaz używania podpórek typu lemond i najbardziej kontrowersyjny – losowanie grup startowych. I tylko tyle. Dałem czas wszystkim organizatorom do końca 2017 roku by to przemyśleli i zastanowili się  i dali odpowiedź. Uprzedziłem że 2 stycznia opublikuje regulamin i daty imprez które zadeklarowały pisemnie że chcą być w Cyklu Pucharu Polski. 6 imprez potwierdziło swój udział , natomiast Jurek Gumuliński napisał swoje zdanie , chcąc załagodzić konflikt. Nikt więcej się nie odezwał i dlatego nie ma tych imprez na stronie. Dopiero po publikacji zaczęły się pisania maili i odbyłem długą rozmowę z Jurkiem Gumulińskim który dalej chciał załagodzić spór a koniec rozmowy był nadzieją na porozumienie. Jednak opis sytuacji przez orgów z Łasku i Nietążkowa oraz zdanie furiata Smalca potwierdziło że już nie ma możliwości na jakiekolwiek porozumienie. Jeśli mieli taki zamiar aby utworzyć nowy cykl to teraz to robią. Cykl Pucharu Polski który istnieje od 2003 roku istnieje, ma swoją stronę www.supermaratony.org oraz ranking na stronie.
A teraz rozwinę troszkę temat najbardziej kontrowersyjny a więc losowanie grup startowych. Grupy startowe w formie losowania istnieją chyba od 2012 lub 2011 roku.Od tego czasu zaczęły się największe problemy i to nie z organizatorami , bo dla nas to było najprostsze co mogło być, tylko z samymi uczestnikami. Zawsze co roku na każdym maratonie znajdzie się grupka ludzi która jest niezadowolona z „losowania” Wiem bu uczestniczyłem jako Org w wielu maratonach i słuchałem opinii na gorąco od samych uczestników. Przychodziliście do mnie ze skargami , z uwagami  praktycznie na każdej imprezie na której byłem jako uczestnik. Przychodzili do mnie ludzie którzy tu na FB piszą coś co jest zaprzeczeniem tego co mówili. Na początku ranking i losowanie prowadził Piotr Pizoń . U Piotra było dobre to że zapisy były wspólne na każdy maraton ale dwa lata temu jak zaproponowałem właśnie wspólne zapisy to zdecydowanie większość orgów była przeciw. A to dlaczego? Dlatego że wtedy nie byłoby kombinacji z grupami. Losowanie u Piotra też miało wiele zalet ale i miało obejścia i organizatorzy to wiedzą. Piotr jednak prowadził ranking bardzo dobrze i jak nagle zniknął zabierając wszystko ze sobą zostaliśmy w ciemnej…… Nie było rankingu a bez tego cóż to za cykl? To ja nawiązując kontakt z pewnymi osobami  pośrednio przywróciłem Ranking i starałem się też zlecając taką pracę osobie kompetentnej uporządkować to wszystko co było zaniedbane. Teraz w chwili obecnej jest już dobrze chociaż jeszcze występują czarne kruczki które trzeba naprawić i robi się to na bieżąco. Czy ktoś ma coś do zarzucenia w funkcjonowaniu rankingu przez ostatnie dwa sezony? Jeśli pomiar czasu wywiązuje się z umowy o przekazaniu wyników – te są aktualizowane niezwłocznie. To ja w 2016 roku wprowadziłem rywalizację Małego Pucharu Polski, to moim pomysłem była rywalizacja nie tylko tych co jeżdżą na długie dystanse ale i pozostałych. Na każdej imprezie z losowaniem były jakieś problemy małe i duże ale były. Żeby to wyeliminować , żeby ten co ma znajomości  ten co jest znany, miał takie same szanse jak nowicjusz na maratonach – na to jest jeden sposób możliwość dla każdego wysłania prośby do organizatora o wystartowanie w jednej grupie ze swoim kolegą. Organizator określi jakie musza być warunki by można było coś takiego zrobić , to co było przed 2011 rokiem.  Czy wtedy były jakieś spory co do grup startowych? Oczywiście znajdzie się zawsze grupka ludzi niezadowolonych ale ogólnie  ja na imprezach nie słyszałem od uczestników skarg. Teraz uparcie co niektórzy orgowie stają na stanowisku losowania. A dlaczego? Dlatego że co niektórzy będą mogli manipulować w ustawkach. Paweł Cichy zaproponował coś takiego:
cyt. Przedmiotem aneksu jest doprecyzowanie zasad tworzenia grup startowych na naszych imprezach. Z upoważnienia Zarządu zobowiązuję się / Paweł Cichy /  do wzięcia odpowiedzialności za jednakowy system ustalania składów grup dla wszystkich imprez w naszym cyklu.
Proszę zwrócić uwagę  że Paweł pisze z upoważnienia zarządu a więc dwóch osób Pawła i Natalii. Pytam – a jakim autorytetem jest Paweł? Takim że chyba dwa lata temu jako organizator był odpowiedzialny za ustawkę na swoim maratonie. Było o tym głośno. I teraz Paweł ma nadzorować losowanie?? Moje stanowisko było  zdecydowane –  nie.
I tak to się wszystko poukładało.
To jest moje ostatnie oświadczenie , dalej zabieram się do pracy by cykl Pucharu Polski w Szosowych Maratonach Rowerowych funkcjonował bez problemów. Teraz będę informował na bieżąco o imprezach które zgłaszają chęć przystąpienia do Cyklu.
Serdecznie pozdrawiam

Marek Zadworny

Facebook