W 20 dni dookoła Polski
20 kwietnia 2010Już niedługo Klasyk Radkowski
28 kwietnia 2010Odwiedzający Kotlinę Jeleniogórską zapewne nie raz podziwiali wspaniałą, majestatyczną sylwetkę Pałacu w Wojanowie. To magiczne miejsce, jak zaznaczają jego obecni gospodarze leży w „Dolinie Pałaców i Ogrodów, pełnej zabytkowych parków, średniowiecznych zamków i romantycznych rezydencji, otoczonych krajobrazem unikalnej urody”. Potrzebujecie większej zachęty, by na swoich ukochanych dwóch kółkach pomknąć na południe Polski i podziwiać ten bajkowy krajobraz?
Może nie macie planów na długi majowy weekend i dacie się skusić na IV Wojanowski Piknik Majowy, będący jednocześnie Otwarciem Turystycznego Sezonu Rowerowego? Odbędzie się on w niedzielę 2 maja. Warto się tam znaleźć, bo jak wynika z programu opublikowanego na stronie Pałacu Wojanów (link do programu) atrakcji ani dla dorosłych, ani tym bardziej dla dzieci – z pewnością nie zabraknie. Będzie można rodzinnie wybrać się na rowerową wycieczkę z przewodnikiem po Dolinie Pałaców i Ogrodów. W planach są także Rodzinne Zawody Rowerowe. Przewidziano też koncerty, zabawę taneczną, przejażdżki konne i wiele innych interesujących wydarzeń.
Wyobraźcie sobie, że majątek w Wojanowie powstał w XIII wieku i aż do roku 1727 należał do rodu von Zedlitz, z krótką jedynie przerwą, przypadającą na lata 1540-1548, gdy Wojanowem zarządzali Schaffgotschowie, śląski ród pochodzących z Turyngii arystokratów. Sam Pałac zbudowany został w roku 1603, ale podczas wojen trzydziestoletnich uległ poważnej dewastacji. Odbudowany został w roku 1667, a już niespełna półtora wieku później, w roku 1832 został kompletnie przebudowany w stylu obowiązującego wówczas neogotyku angielskiego, zgodnie z wolą nowego pana na włościach – Tajnego Radcy Sądowego Ike. Kolejna zmiana w jego wyglądzie zaszła wraz z wprowadzeniem się nowych właścicieli – Lizy i Fryderyka van Oranje-Nassau.
Druga wojna światowa nie oszczędziła również tego wyjątkowego zabytku, a dotąd urodziwy gmach stał się ponurym schronieniem dla jeńców wojennych. Po 1945 Pałac systematycznie plądrowano, a przed zniszczeniem nie uchronił go nawet fakt, że najpierw był budynkiem administracyjnym Państwowych Gospodarstw Rolnych, a później domem wczasowym. W 2002 dotknął go pożar. Wreszcie w roku 2004 jego właścicielem stała się Spółka „Pałac Wojanów”, która najpierw odrestaurowała obiekt, by w roku 2007 oddać go do użytku jako centrum szkoleniowo-konferencyjne z zapleczem rekreacyjno-sportowym.
Jak podkreślają gospodarze Wojanowa: „Pałac Wojanów to idealne miejsce do przygotowania konferencji, zjazdu rodzinnego, kongresu, wesela, organizacji plenerowych eventów i aktywnego wypoczynku. Możliwości te stwarza 7 sal konferencyjnych, 2 restauracje, kawiarnia, winiarnia, 2 korty tenisowe, boisko, nowoczesne centrum SPA & Wellness z basenem, 2 saunami, jacuzzi, siłownią, solarium, gabinetem masażu i kosmetycznym. A wszystko to otoczone 16 hektarowym parkiem”.
Przekonani do wyruszenia w stronę Wojanowa? Tak czy owak, w tym roku tam będziecie. Wystarczy, że weźmiecie udział w I Karkonoskim Szosowo-Górskim Maratonie Rowerowym „Liczyrzepa”. Gościnny Pałac Wojanów udostępnił maratończykom swój piękny park, w którym zorganizowany będzie punkt żywieniowy. Taki będziemy mieć piękny widok, podczas posilania się przed dalszą drogą.
O atrakcjach IV Wojanowskiego Pikniku Majowego i Pałacu Wojanów, jednego ze sponsorów „Liczyrzepy”, rozmawiamy z Gabrielą Dumą, Zastępcą Dyrektora ds. Marketingu:
Dla kogo organizowany jest IV Wojanowski Piknik Majowy?
Wojanowski Piknik Majowy jest imprezą rodzinną organizowaną dla miłośników i sympatyków turystyki rowerowej. Ale nie tylko. Przygotowany program i atrakcje zaspokoją oczekiwania wszystkich pragnących spędzić wolny dzień na świeżym powietrzu w parku Pałacu Wojanów.
Chcą Państwo w ten sposób zachęcić do odwiedzania Pałacu w Wojanowie?
Mamy nadzieję, że piknik zachęci do skorzystania z pozostałych usług Pałacu – bazy hotelowej oraz wspaniałego centrum Wellness & SPA.
Dlaczego Pałac w Wojanowie jest miejscem wyjątkowym, wartym odwiedzenia?
Pałac Wojanów jest najbardziej romantyczną i największą rezydencją w Dolinie Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej, która stara się o wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Pałac w Wojanowie jest miejscem przyjaznym rowerzystom?
Pałac chętnie gości rowerzystów. Na dziedzińcu ustawione są stojaki na rowery dla gości, którzy chcą skorzystać z usług kawiarni, bądź po wyczerpującej trasie zasiąść na tarasie Restauracji Ogrodowej. Dysponujemy także wypożyczalnią rowerów.
W okolicach Wojanowa można znaleźć trasy dla rowerzystów?
Okolice Pałacu Wojanów, czyli Dolina Bobru i Rudawy Janowickie to jeden z ulubionych celów amatorów tego pięknego sportu. Doceniają oni przede wszystkim dobrze oznakowane szlaki, które łatwo odnaleźć na precyzyjnych mapach tras rowerowych.
W poprzednich latach zainteresowanie Piknikiem było duże?
W tym roku po raz pierwszy organizowany będzie piknik o tematyce rowerowej. Poprzednie imprezy cieszyły się dużą popularnością i na stałe wpisały się w kalendarz imprez Kotliny Jeleniogórskiej. Mamy nadzieję, że Otwarcie Sezonu Rowerowego w Pałacu Wojanów spotka się z pozytywnym odbiorem naszych gości i stanie się stałą imprezą majową.
Jak wielu gościli Państwo rowerzystów podczas Pikniku?
Podczas poprzednich imprez zaskoczeni byliśmy ilością grup rowerzystów, którzy zainspirowali nas do stworzenia imprezy specjalnie dla nich. W samej Jeleniej Górze i okolicach zarejestrowanych jest kilka stowarzyszeń rowerowych, tworzą się też grupy nieformalne – przyjaciele i znajomi, którzy organizują wspólne wypady rowerowe. Szczególne podziękowanie chciałam złożyć Izersko-Karkonoskiemu Towarzystwu Kolarsko-Narciarskiemu, które pomogło nam w przygotowaniach tegorocznej imprezy.
Więcej informacji o pikniku pod tym adresem.
Zdjęcia pochodzą ze strony Pałacu Wojanów.