Puchar Polski w Szosowych Maratonach Rowerowych 2023 | Puchar Polski Maratończyków w Jeździe Indywidualnej na Czas 2023

Radowo Małe
20-21.05

Płoty
17-18.06

Pniewy
29-30.07

Rewal
9-10.09

Gryfice
23-24.09
Pętla Beskidzka 2008 – subiektywna relacja maratończyka-cykloamatora
14 lipca 2008
Już za kilka dni IV ŁMR
14 lipca 2008

Unia Europejska sfinansuje budowę ścieżki rowerowej przez wschodnią Polskę

Zaczęły się wakacje i sezon urlopowy. Dla tych, którzy lubią aktywny wypoczynek, mamy dobrą wiadomość. Z pomocą funduszy unijnych powstaną w najbliższym czasie tysiące kilometrów ścieżek i tras rowerowych. Największy tego typu projekt zostanie urzeczywistniony w Polsce Wschodniej.

Projekt jest gotowy. Już dziś wiadomo, że w Polsce Wschodniej powstanie trasa rowerowa, którą będzie można na dwóch kółkach przejechać z województwa podkarpackiego przez lubelskie i świętokrzyskie, następnie na Podlasie aż do województwa warmińsko-mazurskiego. Długość trasy ma wynosić ponad 2 tys. km. Wartość tej inwestycji to 50 mln euro, z czego 42,5 mln euro pochodzić będzie z Unii Europejskiej w ramach programu „Rozwój Polski Wschodniej”. Do połowy sierpnia samorządy wytyczą dokładny przebieg trasy rowerowej na terenie swoich województw.

Oprócz budowy samych ścieżek i tras rowerowych z tego kompleksowego projektu planowana jest również budowa i montaż podstawowej infrastruktury towarzyszącej, czyli stojaków na rowery, wiat postojowych, wiat widokowych, a także innych urządzeń niezbędnych do zapewnienia bezpiecznego przejazdu po trasach. Trasy rowerowe Polski Wschodniej utworzą zatem spójną sieć, na którą się złożą atrakcje turystyczne, w tym ścieżki tematyczne, miejsca cenne i ciekawe przyrodniczo, miejsca noclegowe, ważne węzły komunikacyjne, przesiadkowe oraz infrastrukturę dla obsługi ruchu rowerowego (parkingi, serwisy, wypożyczalnie sprzętu).

Liczymy, że ten projekt będzie impulsem do rozwoju i promowania turystyki rowerowej oraz zwiększy liczbę osób aktywnie spędzających wolny czas. To również szansa dla przedsiębiorców świadczących usługi w sektorze turystycznym. W Polsce Wschodniej turystyka rowerowa znacząco się przyczyni do rozwoju lokalnego, z wykorzystaniem istniejącego potencjału, m.in. dużych naturalnych walorów krajoznawczo-turystycznych i przyrodniczych. Realizacja projektu to nie tylko szansa na przyciągnięcie turystów, ale również poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego poprzez wydzielenie dróg dla rowerów.

źródło: wRower – rowery od A do Z.

zobacz również: projekt na stronie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego oraz komentarz i szczegółową mapę.

Facebook