Puchar Polski w Szosowych Maratonach Rowerowych 2021

Stargard
08.05

Płoty
19.06

Łobez
17.07

Pniewy
14.08

Gryfice
25.09
Sylwester Szmyd komentuje TdF 2008
10 lipca 2008
Najdłuższy wyścig nowoczesnej Europy
11 lipca 2008

Dobry występ Polaka w Wielkiej Pętli

Włoch Ricardo Ricco (Saunier Duval) wygrał w czwartek szósty etap kolarskiego wyścigu Tour de France, prowadzący z Aigurande do stacji narciarskiej Super Besse (195,5 km). Nowym liderem został piąty na mecie kolarz z Luksemburga Kim Kirchen (Team Columbia).

Na mecie pierwszego z etapów kończących się podjazdem Ricco wyprzedził Hiszpana Alejandro Valverde, Australijczyka Cadela Evansa oraz zawodników z Luksemburga – Franka Schlecka i Kirchena. Jadący w żółtej koszulce lidera Niemiec Stefan Schumacher upadł na ostatnim kilometrze i choć było to w tzw. strefie ochronnej, na mecie zaliczono mu czas grupki, w której jechał w momencie kraksy.

Z niewielką stratą do zwycięzcy przyjechał na metę w Super Besse jedyny Polak – Sylwester Szmyd z grupy Lampre. Pełniący rolę cienia dla lidera grupy Damiano Cunego polski kolarz na górskich odcinkach towarzyszy i w razie potrzeby pomaga swemu koledze, walczącemu o wysoką lokatę w klasyfikacji.

Przez wiele kilometrów na czele wyścigu znajdowała się trójka francuskich kolarzy z bardzo aktywnym Sylvainem Chavanelem (Cofidisu). Czołówka prowadziła z przewagą przekraczającą pięć minut, ale dystans topniał w miarę zbliżania się mety. Ostatni z uciekinierów Freddy Bichot (Agritubel) został doścignięty 14 km przed metą.

Losy zwycięstwa etapowego i żółtej koszulki rozstrzygnęły się na 11 kilometrowym podjeździe do mety. Bardzo aktywni byli w końcówce kolarze Caisse d’Epargne, pomagający Valverde, ale rywale nie dali się zgubić. Czołowej grupy odpadł m.in. po krasie Niemiec Erik Zabel, a na 500 m przed metą, również po upadku, jadący w koszulce lidera Schumacher.

Ricco, jeden z bohaterów tegorocznego Giro d’Italia, stoczył zaciętą i zwycięską walkę z Valverde, ale wielkim wygranym został Kirchen zdobywając żółtą koszulkę. To drugi, po Schumacherze, lider tegorocznego Tour de France, który wielką międzynarodową karierę rozpoczynał od zwycięstwa w Tour de Pologne. Kirchen wygrał polski wyścig w 2005 roku, Schumacher triumfował rok później.

Źródło: Sportowe Fakty

Fot. PAP Christophe Karaba

Facebook