Puchar Polski w Szosowych Maratonach Rowerowych 2024 | Puchar Polski Maratończyków w Jeździe Indywidualnej na Czas 2024 | Puchar Polski w Maratonie GRAVEL 2024

Rewal
20-21.04.2024

Gryfice
25-26.05.2024

Radowo Małe
22-23.06.2024

Płoty
20-21.07.2024

Choszczno
08.09.2024

Pniewy
21-22.09.2024
Bike w podróży
19 lipca 2008
Maraton Rowerowy w Alpach Oetztalskich
19 lipca 2008
Bike w podróży
19 lipca 2008
Maraton Rowerowy w Alpach Oetztalskich
19 lipca 2008

Rower w pociągu

Kilka podstawowych porad jak przewieźć rower pociągiem i nie zwariować

Pociąg jest najwygodniejszym środkiem transportu, jeśli chodzi o przewóz rowerów. Nie chodzi tu bynajmniej o fakt, że pociągi są do tego celu jakoś specjalnie przystosowane (zwykle nie są wcale), ale w porównaniu z samochodem dają znacznie większą elastyczność podróżowania. Samochód ma tę koszmarną wadę, że trzeba do niego wrócić – a planowanie trasy rowerowej pod kątem samochodu mija się z celem.

Co prawda PKP likwiduje coraz więcej połączeń lokalnych jako nierentownych, a bilety wciąż drożeją, jednak jeśli chodzi o przewożenie rowerów, sytuacja powoli zmienia się na lepsze. Coraz więcej składów dysponuje specjalnymi wagonami do przewozu rowerów, a kolej planuje zakup następnych. Również jeśli chodzi o zrozumienie potrzeb rowerzystów widać nieśmiałą poprawę, np. w internetowych rozkładach jazdy pojawiła się opcja „wagon do przewozu rowerów”.

http://www.koloroweru.pl/etc/gfoto.php?id=001921&w=1

Informacje podstawowe
Po pierwsze: Jeśli gdzieś w Polsce jeździ pociąg, to można przewieźć nim rower. Nieważne, czy jest to zwykły pociąg podmiejski, czy Intercity. Wyjątek stanowią jedynie niektóre pociągi międzynarodowe.

Po drugie: W każdym przypadku na rower trzeba mieć specjalny bilet. Można kupić go w każdej kasie PKP. Dotyczy również pojazdów zapakowanych w specjalne torby lub karton.

Po trzecie:
Z informacji podanych na stronach PKP wynika, że rower można przewieźć:
1) w wagonie (przedziale) przystosowanym do przewozu rowerów;
2) w pierwszym przedsionku pierwszego wagonu lub ostatnim przedsionku ostatniego wagonu w składzie pociągu;
3) w przedziale lub w wyznaczonym miejscu, dla podróżnych z większym bagażem ręcznym, na podstawie biletu na przewóz roweru w jedną stronę, 'tam i z powrotem’ albo na wielokrotny przewóz roweru.

Pamiętaj:

1) aby zamiar przewozu roweru zgłosić w kasie biletowej przed rozpoczęciem podróży lub konduktorowi przed wejściem do pociągu lub niezwłocznie po wejściu
2) przewóz roweru odbywa się pod nadzorem podróżnego
3) rower nie może przeszkadzać współpodróżnym, ani powodować uszkodzeń lub zanieczyszczeń wagonu

Ceny:
Za jednorazowy przewóz roweru pobiera się opłatę zryczałtowaną w wysokości 4,50 zł – niezależną od odległości taryfowej.

W pociągach osobowych, przy przejazdach na odległość do 100 km, można nabyć bilet miesięczny na przewóz roweru. Przy zakupie biletu lub do okazanego biletu na przejazd w aglomeracji krakowskiej, wrocławskiej, pomorskiej, lub do biletu turystycznego albo sieciowego tygodniowego imiennego, podróżny może nabyć bilet na wielokrotny przewóz roweru. Szczegółowy cennik przewozu rowerów pociągami PKP znajdziesz tutaj.

Natomiast w pociągach Intercity za przewóz roweru pobierana jest opłata w wysokości 9 zł. Szczegółowy cennik oraz regulamin przewozu rowerów pociągami Intercity znajdziesz tutaj.

Źródło: Koło Roweru oraz PKP.

Facebook