Puchar Polski w Szosowych Maratonach Rowerowych 2024 | Puchar Polski Maratończyków w Jeździe Indywidualnej na Czas 2024 | Puchar Polski w Maratonie GRAVEL 2024

Rewal
20-21.04.2024

Gryfice
25-26.05.2024

Radowo Małe
22-23.06.2024

Płoty
20-21.07.2024

Choszczno
08.09.2024

Pniewy
21-22.09.2024
65. Tour de Pologne – a jednak się przydał!
29 września 2008
Myśl rowerowo!
1 października 2008
65. Tour de Pologne – a jednak się przydał!
29 września 2008
Myśl rowerowo!
1 października 2008

Rowerem do Indii

Adam Chałupski, 'Rowerem do Indii’, Libra Księgarnia Akademicka, Rzeszów 2008

Opis:
Spontaniczny wypad rowerem do Indii przez Ukrainę, Turcję, Iran, Pakistan -bez drobiazgowych planów, przygotowań, wiedzy i środków finansowych – stał się podstawą do odmalowania krajów Bliskiego (i dalszego) Wschodu z perspektywy przemierzającego je samotnie rowerzysty.

Relacja -poprzez spojrzenie na życie napotykanych po drodze zwykłych ludzi -rewiduje utarte przez media poglądy na temat krajów muzułmańskich i otwiera oczy na współczesne Indie. Trudne do uchwycenia skądinąd niż z roweru obrazy przedstawiają życie codzienne mało uczęszczanych, nieznanych miejsc, a także przeraźliwie ogromnych i ruchliwych metropolii.

Książka jest jednocześnie zapisem osobistych przeżyć i codziennych zmagań z rzeczywistością, pokazuje, czym jest ambicja w obliczu potęgi natury i ludzkich słabości.

Ze wstępu:
Dzięki poznawaniu przyjaznej różnorodności świata człowiek może pozbyć się niepokoju, jaki budzi zamknięcie w kreowanej przez media quasi-rzeczywistości fobii i przesądów, podsycanych dla uzasadnienia brudnych interesów agresywnych mocarstw, dążących przemocą do zmonopolizowania władzy na światem. Podróż wszak daje możliwość poznawania świata osobiście, bez pośrednictwa skorumpowanych tłumaczy i twórców iluzji, oraz stwarza okazję nauki o jego prawdziwej naturze…..

Książka napisana jest w formie dziennika, na podstawie listów do przyjaciół i bliskich oraz notatek, jakie sporządzałem w czasie wyprawy. Dzień po dniu starałem się utrwalić to, co zobaczyłem i doznałem w odwiedzanych miejscach. Notowałem dane na temat bezpieczeństwa i utrudnień, jakich można się spodziewać w poszczególnych krajach. Starałem się też opisywać niepowtarzalny charakter mijanych miejsc – przyrodę, architekturę i ludzi, z jakimi miałem do czynienia.

Naszym zdaniem:
Książka jest bardzo ładnie wydana: papier kredowy, a okładki twarde i grube. Prawie połowa jej objętości to zdjęcia, na których widać często niedoskonałości sprzętu fotograficznego (szczególnie są widoczne tzw szumy matrycy, oraz zbyt niska rozdzielczość zdjęć). Książkę czyta się łatwo – jest napisana potocznym językiem i przypomina zdecydowanie zapis z dziennika dzień po dniu. Autor opisuje z kronikarską dokładnością co robi danego dnia, nie wnikając zbyt bardzo w polityczne czy tez historyczne tło danego miasta czy kraju, w którym się znajduje.

Książka jest dobrą inspiracja dla wszystkich miłośników rowerowych podróży i jedną z niewielu pozycji na polskim rynku księgarskim o tej wąskiej tematyce.

Źródło: wRower.pl.

Facebook