Puchar Polski w Szosowych Maratonach Rowerowych 2023 | Puchar Polski Maratończyków w Jeździe Indywidualnej na Czas 2023

Radowo Małe
20-21.05

Płoty
17-18.06

Pniewy
29-30.07

Rewal
9-10.09

Gryfice
23-24.09
Maraton Rowerowy Dookoła Polski
21 lipca 2008
X Trójki Kolarskie
22 lipca 2008

Niepełnosprawna wrocławianka w rowerowej podróży

27-letnia wrocławianka Agata Jabłońska, która na co dzień porusza się na wózku inwalidzkim, wyruszyła w sobotę w podróż do Bratysławy i Wiednia. Agata nam imponuje. Przełamuje bariery – mówią inni niepełnosprawni.

W sobotę rano na wrocławskim rynku żegnało Agatę kilkunastu przyjaciół i trochę wystraszona rodzina. Dziewczyna, która nie chodzi od 12 roku życia, kolejnych osiemnaście dni, spędzi w specjalnie skonstruowanym rowerze. Tysiąc kilometrów pokona w niewielkiej przyczepce, narażona na wiatr, silne słońce i deszcz.

Do Wiednia Agata mogłaby pojechać samochodem, ale nie chciała. – Chcę mieć kontakt z przyrodą, czuć wiatr we włosach – mówi. – Podróżując rowerem można więcej zaobserwować. Poza tym jazda autem, to żaden wyczyn.

Przyczepkę zaprojektował Piotr Roczniak, chłopak Agaty. Są parą od trzech lat. Poznali się przez internet. W przyszłym roku zamierzają się pobrać. To Piotrek zaprojektował specjalny rower, do którego zamocowana jest przyczepka. – Wcześniej nawet nie marzyłam o takiej wyprawie. Dopiero, jak poznałam Piotrka, który jest inżynierem i zapalonym rowerzystą, stało się to możliwe – mówi Agata. – Teraz jedyne, czego się boję to to, że trasa będzie bez fajnych widoków. Chcę zrobić mnóstwo zdjęć.

– Imponują mi tacy ludzie jak Agata – mówi Bartłomiej Skrzyński, który także porusza się na wózku. – Ona łamie kolejną barierę, jak wtedy, gdy Piotrek wniósł ją na wieżę kościoła garnizonowego.

– Życzcie nam, żeby nie było kostki brukowej – żartował Piotrek przed wyjazdem. W wyprawie parze towarzyszy jeszcze troje przyjaciół, także na rowerach i mama Piotrka, która wiezie autem bagaże.

Relację z podróży Agaty można śledzić na stronie internetowej www.rowerem-sprawniej.pl. Pierwszego dnia grupa miała do pokonania aż 100 km z Wrocławia do Złotego Stoku przy granicy z Czechami. „Połowa trasy była bardzo spokojna, teren płaski. Trafiliśmy na odcinek kostki brukowej, na którym wytrzęsło Agatę, ale na szczęście kostka szybko się skończyła” – czytamy w dzienniku podróży. Pierwszą noc rowerzyści spędzili w namiotach.

Gościny udzielili im działkowcy. Zrezygnowali z hotelu, gdy zobaczyli wesele. „Cel na dzisiaj został osiągnięty. Po drodze ludzie nas pozdrawiają. Jest wesoło, damy radę!” – pisali po pierwszym dniu.

Agata choruje na rdzeniowy zanik mięśni. Ukończyła filozofię. Próbowała też swoich sił jako modelka. Uczestniczyła w pokazie kolekcji Ewy Minge. Wygrała też internetowy konkurs „Regularne rysy 2006”. Z Piotrem chce jeszcze spróbować skoku ze spadochronem oraz lotu na paralotni

Magda Nogaj

Zobacz więcej: dziennik podróży Agaty i Piotra oraz informacje na temat akcji Rowerem Sprawniej.

Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław.

Facebook