Masters Gryfice – czyli jak się jeździ w Gryficach
9 marca 2009Dni otwarte w Carbon Design
11 marca 2009Z Anią Aksiuczyc, instruktorką z Wrocławskiego Centrum Treningowego Spartan rozmawiamy o Spinningu, który bynajmniej nie powinien kojarzyć się Wam wyłącznie z połowem ryb. Powiem więcej – to jest to, co warto by polubili kolarze, szczególnie gdy za oknem wciąż jeszcze słota lub – jak w górach – śnieg. Nie zastępuje roweru, ale stanowi świetne uzupełnienie kolarskiego treningu. Przekonajcie się zresztą sami. Mam nadzieję, że ta rozmowa Was do tego zachęci.
Co to jest Spinning?
AA.: Jak to?! To jedna z lepszych form aktywnego spędzania czasu i wypoczynku! Wspaniałe doznania na rowerze stacjonarnym – to mało powiedziane. Wyobraź sobie, że masz ochotę się poruszać, spędzić czas ze znajomymi, sprawdzić swoje możliwości, czy posłuchać dobrej muzyki… Tak oto pojawia się na Twojej drodze Spinning. Nie da się nie spróbować.
Nie raz już pytana byłam przez osoby, które nie miały do czynienia z rowerem w jakiejkolwiek postaci: „Ale czy to nie nudne jechać tak, nie ruszając się z miejsca?”… Absolutnie nie! Oprócz tego, że na takich zajęciach masz okazję stymulować swoje ciało, to jeszcze do tego pracuje Twoja wyobraźnia. Masz sposobność do dużej koncentracji, ale zarazem możliwość aby „zresetować” cały mentalny nadbagaż. Od osób, które są dobrze zaprzyjaźnione z rowerem i dużo czasu spędzają na trenażerze słyszałam także nie raz, że Spinning to – cytuję: „świetna sprawa”. Nie jesteś sam ze sobą, nie ma monotonii, jest dobry czas i miejsce, aby „dać czadu”.
Jakie efekty przynosi taki trening?
AA.: Oj, można by bardzo długo wymieniać. Najkrótsza odpowiedź byłaby taka, że efekt to radość i zadowolenie z samego siebie. I jest to jak najbardziej prawdą, tuż obok stwierdzeń, że występuje wyraźna poprawa wydolności, że dobrze wpływa na zdrowie, pomaga przy spalaniu tkanki tłuszczowej, czy stymuluje pokonywanie własnych słabości i ograniczeń. Dodać jednak należy, że efekty będą odczuwalne pod jednym, zasadniczym warunkiem – że trening będzie systematyczny. Niby oczywiste, ale zawsze warte przypomnienia.
Czy Twoim zdaniem Spinning zimą może zastąpić kolarzom rower?
AA.: Zachęcam, aby sprawdzić i przekonać się, że tak! Jak najbardziej! Choć nie jest to jedyna forma przygotowań do sezonu, to na pewno będzie pomocna. Jest dużo możliwości treningowych na rowerach przeznaczonych do Spinningu. Prowadzone przez nas zajęcia odbywają się z rozróżnieniem na poszczególne rodzaje treningu. Każdy może zdecydować sam, jaki rodzaj treningu interesuje go najbardziej w danym czasie. I tak przykładowo wybrać można: Regenerację, Wytrzymałość, Siłę, Interwał czy nawet tak zwany Dzień Wyścigu. Różnią się one poziomem intensywności.
A gdybym chciała potrenować sama? Czy trening tego rodzaju można przeprowadzić samodzielnie?
AA.: Warto w tym miejscu wspomnieć, że Spinning to cała koncepcja jazdy na rowerze. Za tym pojęciem kryje się pewna ideologia. To nie tylko gimnastyka ciała i zwyczajne „raz, dwa, trzy”, „podskoki góra-dół”. To jest czas i miejsce, aby zintegrować ducha i ciało. Sprawdzić nie tylko możliwości fizyczne, ale także wzmocnić swoją psychikę.
Czy można przeprowadzić taki trening samodzielnie? Może i tak, ale nie będzie to, niestety, to samo co na zajęciach. Sama jedna nie wytworzyłabyś wokół siebie atmosfery, która jest na Spinningu. A do tego profesjonalny sprzęt, super instruktorzy i muzyka, przy której aż chce się pedałować. Dlaczego miałabyś robić coś sama skoro jest całe grono pasjonatów wokół Ciebie, z którymi masz wspólny temat? Nie, nie, i jeszcze raz nie! Samemu – to nie będzie tak samo jak na Spinningu. Przyjdź i zobacz! Przekonaj się, że mam rację. Jak wiesz, Spinning odbywa się w Spartanie przy ul. Trzebnickiej, ul. Spiskiej i ul. Lubińskiej.
Opowiedz, proszę, czy do takiego wysiłku trzeba się jakoś specjalnie przygotować?
AA.: Ba! Nie dość, że specjalnie to jeszcze specjalistycznie – woda, ręcznik i dobre nastawienie do zajęć! To jest właśnie to co musisz przygotować przede wszystkim na początek.
A tak troszkę poważniej, to ważne jest by każdy uczestnik miał ze sobą pulsometr. Urządzenie do pomiaru tętna jest w tego rodzaju treningu bardzo wskazane i praktycznie niezbędne. Na zajęciach pracujesz posługując się odpowiednimi przedziałami wartości. Pilnujesz, aby nie były one zbyt niskie, ani zbyt wysokie. Fantastyczne urządzenie i prawdziwy niezbędnik!
O czym należy pamiętać i jakich zasad przestrzegać decydując się na taką formę aktywności?
AA.: Należy pamiętać, że marzeń o wspaniałej kondycji nie spełnia się po jednej sesji. Jest to intensywna praca i wysiłek, który daje efekty, choć nie od razu. Z takich podstaw należy jeszcze podkreślić, że konieczne jest regularne uzupełnianie płynów. Mała buteleczka wody to zdecydowanie za mało!
Jakie błędy, których należy się wystrzegać, najczęściej popełniają początkujący?
AA.: Przychodzi mi do głowy przede wszystkim obraz ludzi, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze Spinningiem i za wszelką cenę, za każdym razem próbują „zajechać się” jak najmocniej. Zupełnie nie o to chodzi i w tej kwestii trzeba ich zdecydowanie uświadamiać. Nastawienie, że efekty pojawią się w tempie ekspresowym też jest błędem, a równie często się to zdarza. Wszystkie inne problemy rozwiązywane są na bieżąco i nie ma się co martwić, bo choć z techniką jazdy należy się zapoznać, to nie jest to aż tak skomplikowane.
Dziękuję za miłą i interesującą rozmowę. Mam nadzieję, że Spinning nie będzie się już nikomu kojarzył wyłącznie z połowem ryb…
AA.: Zapewniam Cię, że przyjdą czasy, iż wokół rzek będą szukać rowerów! Pozostaje mi już tylko podziękować za chwilę uwagi i serdecznie zaprosić do Wrocławskiego Centrum Treningowego Spartan. Do zobaczenia!
Rozmawiała: greten
Ania Aksiuczyc
Studentka V roku Akademii Wychowania Fizycznego na kierunku Wychowanie Fizyczne o specjalności Menedżer Sportu. Od najmłodszych lat nieposkromiona pasjonatka aktywności sportowej, entuzjastka wspinaczki sportowej, wypraw wysokogórskich, paralotniarstwa oraz Mistrzyni Polski w piłce siatkowej (Warszawa 1998).
Sport to dla niej nie tylko sprawność fizyczna, ale doskonała forma relaksu. Przede wszystkim zdrowy styl życia, pozwalający zachować sprawność psychofizyczną.
Przygodę współpracy z fitness klubem (jako Spinning instruktor, instruktor ćwiczeń siłowych oraz personal instruktor) rozpoczęła praktyką za granicą w Londynie, w latach 2005-2007. Od czasu, gdy wkroczyła na tę zawodową drogę z pasją zdobywa nowe umiejętności. Z każdymi przeprowadzonymi zajęciami wzrasta jej zamiłowanie do Spinningu, co wyraźnie daje odczuć swoim podopiecznym.