Puchar Polski w Szosowych Maratonach Rowerowych 2024 | Puchar Polski Maratończyków w Jeździe Indywidualnej na Czas 2024 | Puchar Polski w Maratonie GRAVEL 2024

Rewal
20-21.04.2024

Gryfice
25-26.05.2024

Radowo Małe
22-23.06.2024

Płoty
20-21.07.2024

Choszczno
08.09.2024

Pniewy
21-22.09.2024
Bogumiła Matusiak będzie gościem specjalnym Supermaratonu Jastrzębi Łaskich
24 maja 2013
Trasa dystansu ultra (405 km) na Supermaratonie Jastrzębi Łaskich
24 maja 2013
Bogumiła Matusiak będzie gościem specjalnym Supermaratonu Jastrzębi Łaskich
24 maja 2013
Trasa dystansu ultra (405 km) na Supermaratonie Jastrzębi Łaskich
24 maja 2013

Supermaraton w Łasku z dystansem ultra i gośćmi specjalnymi

Z Pawłem Cichym organizatorem Supermaratonu Jastrzębi Łaskich, który odbędzie się w dniach 8-9 czerwca o dystansach dla każdego i licznych atrakcjach dodatkowych rozmawia Małgorzata greten Pawlaczek.

Ile dystansów przewidziałeś na Supermaraton Jastrzębi Łaskich, zaplanowany na 8-9 czerwca?
Dystansów w Łasku w tym roku będzie sporo. Nie licząc współorganizowanego przez Centrum Sportu i Rekreacji w Łasku specjalnego wyścigu dla małych dzieci do wyboru będą cztery dystanse dla tych „trochę większych dzieci”: 34 km, 75 km, 150 km i ok. 405 km.

Wyjątkowo będzie to maraton dwudniowy. Na dystansie 405 km maratończycy będą rywalizować w sobotę, a na pozostałych w niedzielę.
Tak, ale już teraz ze zdumieniem i zarazem podziwem „odkrywam” w zapisach informacje, że znaczna część tych, którzy w sobotę przejadą ultra (405 km) zapisała się jednocześnie na drugi dystans (150 km!), który zamierzają pokonać w niedzielę. Słuchy mnie doszły, że to hardkorowcy, którzy twierdzą, iż po przejechaniu w sobotę 405 km najlepszym odpoczynkiem będzie w niedzielę rozkręcić nogę na… 150 km.

Jaki jest stan asfaltów na wszystkich dystansach?
Trasy niedzielnych wyścigów poprowadzone są przez dobre asfalty i w miarę płaskie tereny. Niewielkie wzniesienia w kilku miejscach zauważą z pewnością wszyscy mniej wytrenowani, ale bez obaw – jak się dobrze rozpędzić można je „przeskoczyć” na dużej tarczy. Trasa 75 km i 150 km jest ta sama (pętla, którą trzeba pokonać raz lub dwa razy). Każdy maratończyk musi jedynie ocenić własne możliwości.

Który dystans sam byś wybrał?
Uważam, że jeżeli już ktoś wybiera się na na maraton czy wyścig to dobrze jest iść na całość i spróbować pokonać dystans dłuższy (u nas będzie to 150 km). Nawet jeżeli na treningach jeździło się znacznie krótsze odcinki. Na własnych nogach się przekonałem, że kilka wiosennych przejażdżek na dystansach 50-80 km wystarczyło, żeby w Trzebnicy pokonać – z dużą satysfakcją – dystans 150 km i to bez zsiadania z roweru na Prababce (potwierdzam, mamy dokumentację fotograficzną – przyp. greten). Dlatego zachęcam do podejmowania wyzwań.

Co będzie na bufetach?
Bufety zostaną, jak zwykle, wzorcowo zaopatrzone przez Anię w banany, pomarańcze, kanapki, słodkie bułki i napoje. Na mecie będzie czekać coś ciepłego i tradycyjnie już zimny KOREB.

Co maratończycy znajdą w pakietach startowych?
Do ostatniej chwili będziemy się starali o ciekawą zawartość pakietów startowych, ale – jak wiadomo – uzależnieni jesteśmy od sponsorów. Negocjacje trwają. Poza pakietem startowym atrakcją będzie możliwość wygrania w konkursie jednego z kilku voucherów (dwuosobowych) na weekendowy pobyt w ośrodku Columna Medica…

Co ciekawego, interesującego, atrakcyjnego jest w miejscowości, w której odbywa się maraton? Coś, co może zainteresować i zająć na kilka godzin rodzinę maratończyka, a po maratonie i jego samego?
Uczestnicy dystansu ULTRA będą mogli osiągnąć najwyższy stan koncentracji dzięki wysłuchaniu w naszej Kolegiacie koncertu orkiestry Filharmonii Łódzkiej w piątek o godz. 1900 Zachęcam też wszystkich, którzy zdecydują się na dystans inny niż ultra, do przyjazdu do Łasku już w sobotnie popołudnie. Na terenie, gdzie w niedzielę będzie start i meta, w sobotę odbędzie się XVII Jarmark Łaski. Poza szeregiem atrakcji handlowych planowane są występy artystów, z grupą Strachy Na Lachy na czele. Burmistrz Łasku również serdecznie zaprasza. Z dodatkowych „atrakcji” pozostają zajęcia rehabilitacyjne na miejskiej pływalni lub lepiej, w standardzie PREMIUM, w Columna Medica. A sportowym wydarzeniem, oprócz startu w maratonie, będzie z pewnością obecność Bogumiły Matusiak. Będzie gościem specjalnym i z pewnością ta utytułowana kolarka szosowa znajdzie czas na rozmowy z maratończykami. Mam nadzieję, że nic nie stanie na przeszkodzie w zapowiadanym przez Panią Bogusię przyjeździe. Zaprosiliśmy również Pana Jana Kudrę, legendę naszego kolarstwa z lat 60-tych. Pan Jan potwierdził, że z przyjemnością weźmie udział w naszym „pikniku” kolarskim (obszerny materiał w Wikipedii).

Zapisy na dystans ultra (405 km), który rozegrany zostanie w sobotę 8 czerwca:
http://supermaratony.org.pl/maraton/147/info/

Zapisy na pozostałe dystanse Supermaratonu Jastrzębi Łaskich, które rozegrane zostaną 9 czerwca:
http://supermaratony.org.pl/maraton/21/info/

Facebook