Puchar Polski w Szosowych Maratonach Rowerowych 2024 | Puchar Polski Maratończyków w Jeździe Indywidualnej na Czas 2024 | Puchar Polski w Maratonie GRAVEL 2024

Rewal
20-21.04.2024

Gryfice
25-26.05.2024

Radowo Małe
22-23.06.2024

Płoty
20-21.07.2024

Choszczno
08.09.2024

Pniewy
21-22.09.2024
Ćwierć wieku na dwóch kółkach
31 października 2008
Zmiana grup
3 listopada 2008
Ćwierć wieku na dwóch kółkach
31 października 2008
Zmiana grup
3 listopada 2008

Celem niniejszego przewodnika jest zaznajomienie czytelnika z pewnymi podstawowymi pojęciami oraz ogólnymi technikami treningu, szczególnie treningu z użyciem systemów pomiaru mocy. Przeznaczony jest on dla kolarzy szosowych, dla których ten rodzaj urządzeń jest czymś nowym, a którzy posiadają pewną podstawową wiedzę o tym, jak pracuje ich ciało podczas wysiłku fizycznego.

Bez wchodzenia zbyt głęboko w leżące u podstaw fizjologiczne mechanizmy wydolności wytrzymałościowej organizmu ludzkiego, przewodnik niniejszy ma za zadanie zachęcić kolarzy do ocenienia, gdzie obecnie stoją, a następnie pomóc im ułożyć i zastosować własny plan treningowy. Tu i ówdzie robię wycieczki w obszary nie związane ściśle z treningiem z pomiarem mocy, takie jak kwestia diety, jako że może ona mieć poważny wpływ na moc rozwijaną przez kolarza; staram się jednak, aby takie dygresje były krótkie i powiązane z aktualnie omawianym zagadnieniem.

Niniejsza praca została przygotowana głównie poprzez zebranie, przeglądnięcie i skonkretyzowanie zasad i nawyków treningowych, którymi kierowałem się poprzez ponad 20 lat bycia „poważnym” (a czasem nawet liczącym się) kolarzem, i kierowały mną tutaj pobudki w zasadzie egoistyczne. Zasadniczym motywem jednak było dostarczenie odpowiedzi na spostrzeżone przeze mnie zapotrzebowanie na taki właśnie podstawowy przewodnik, dostępny za darmo, oferujący świeżą perspektywę na kwestię treningu płynącą od osób już w nim doświadczonych.

Pierwsza wzmianka o takim pomyśle na internetowym forum spotkała się z pewnymi zastrzeżeniami – nie może to być „jeden rozmiar pasuje na wszystkich”, trening powinien być wszak zindywidualizowany. Celem niniejszego przewodnika zdecydowanie nie jest przepisanie komukolwiek jakiegoś prefabrykowanego planu, dla każdego spod jednej sztancy. Załączony jest w nim przykładowy plan treningowy, jednak przed użyciem musi on być dostosowany przez ciebie, czytelniku – kolarzu – tak, aby stworzyć program pasujący do twoich możliwości, celów i kalendarzyka, poprzez zastosowanie zasad i reguł treningu, możliwych do przeprowadzenia testów oraz poprzez eksperymentowanie z tym, co najlepiej dla ciebie się sprawdza. (…)

Źródło i ciąg dalszy: strona Jurka Plietha i Daniela Marszałka.

Facebook