Puchar Polski w Szosowych Maratonach Rowerowych 2024 | Puchar Polski Maratończyków w Jeździe Indywidualnej na Czas 2024 | Puchar Polski w Maratonie GRAVEL 2024

Rewal
20-21.04.2024

Gryfice
25-26.05.2024

Radowo Małe
22-23.06.2024

Płoty
20-21.07.2024

Choszczno
14.09.2024

Pniewy
21-22.09.2024
Kolarski blog Mikołaja
10 stycznia 2013
Strona Janka i Bogdana, czyli wszystko co chcecie wiedzieć o RAAM
20 stycznia 2013
Kolarski blog Mikołaja
10 stycznia 2013
Strona Janka i Bogdana, czyli wszystko co chcecie wiedzieć o RAAM
20 stycznia 2013

Ultramaraton w Łasku, ale nie w Łasku, czyli tego jeszcze w PP nie było!

Trwają przygotowania do naszych maratonów w 2013 roku. Dla Klubu Rowerowego Jastrzębie Łaskie będzie to całkiem poważna próba sił i możliwości. Po bardzo burzliwej dyskusji – większością głosów – podjęliśmy decyzję o zorganizowaniu w ramach czerwcowego wyścigu pucharowego Ultramaratonu, który w naszej pucharowej nomenklaturze określany jest jako Ultra Maraton.

Dla mniej zorientowanych małe przypomnienie. W naszym cyklu Pucharu Polski w Szosowych Maratonach Rowerowych, zgodnie z Regulaminem PP na 2013 rok, rozgrywane są dystanse:

a) MINI MARATON – dystans powyżej 75km do 150km włącznie (powyżej 60km do 120km włącznie dla maratonów górskich).
b) MEGA MARATON – dystans powyżej 150km do 225km włącznie (powyżej 120km do 180 km włącznie dla maratonów górskich).
c) GIGA MARATON – dystans powyżej od 225km do 400km włącznie (powyżej 180km do 400 km włącznie dla maratonów górskich).
d) ULTRA MARATON – dystans powyżej 400km.

Dla każdego z dystansów przypisane są odpowiednio współczynniki punktowe, i tak maksymalna ilość punktów do zdobycia na poszczególnych dystansach to:

Mini Maraton – 1000 pkt
Mega Maraton – 2000 pkt
Giga Maraton – 3000 pkt
Ultra Maraton – 4000 pkt

Dystans ULTRA jest oczywiście dla najtwardszych twardzieli, ale w końcu żeby być w czołówce punktacji pucharowej trzeba takim właśnie być. Wprawdzie nasza impreza dedykowana jest głównie do 'amatorów’ kolarstwa, ale żeby osiągnąć dobry wynik trzeba jeździć na poziomie niewiele odbiegającym od 'zawodowego’.

Po przeczytaniu na stronie supermaraton.org artykułu o Bogusławie Kramarczyku pojawił się we mnie podziw i szacunek dla Jego osiągnięć, ale też postanowienie żeby zrobić wszystko, aby nasz dystans ULTRA był co najmniej tak luksusowy jak opisany w wywiadzie wyścig Race Across America.

Założenie nr 1: nie robimy jazdy po pętlach. Dokładniej to będzie jedna całkiem spora pętla. Po starcie w Łasku trasa prowadzić będzie przez Wieluń do Kluczborka, dalej do Trzebnicy, Krotoszyna, Ostrowa Wielkopolskiego, Kalisza, Turku, Uniejowa i przez Szadek do Łasku. Wychodzi coś około 430 km!!!

Ktoś już próbował nazwać tą trasę Tour de Środek Polski. Mnie bardziej odpowiada Ultra Pętla Jastrzębi… Czekam na inne ciekawe pomysły – może mały konkursik z upominkiem?

Mam nadzieję, że kolarze z wymienionych miast nie odmówią nam pomocy organizacyjnej?

Założenie nr 2: nie ustawiamy na trasie punktów żywieniowych. Uczestnicy mają otrzymać posiłek z towarzyszących im samochodów. Planujemy wysłać w trasę tyle samochodów, ile będzie grup startowych.

Oczywiście mam świadomość, że wylosowane (zgodnie z regulaminowymi zasadami PP) grupy, po krótkim czasie się 'przegrupują’, nie mniej jednak ilość nowych grupek nie będzie aż tak duża i rozciągnięta w czasie, aby nie dotrzeć miarę szybko do każdego 'potrzebującego’.

Asysta samochodów to jednocześnie pomoc techniczna w zakresie dozwolonym regulaminem i doprecyzowanym komunikatem technicznym. Asysta samochodowa to również system kontroli sędziowskiej oraz 'lotny’ pomiar międzyczasów w punktach kontrolnych.

Z powyższych założeń, oraz konieczności zamknięcia trasy przed zmrokiem (start prawdopodobnie o godz. 4:00) wynika potrzeba przyjęcia limitów czasowych. Dla tych, którzy w trakcie wyścigu z różnych przyczyn będą zmuszeni do rezygnacji z dalszej jazdy rowerem, przeznaczony będzie specjalny samochód z napisem 'koniec wyścigu’. Nie zostawimy nikogo w lesie pod Trzebnicą…

Założenie nr 3: twardziele wymagają specjalnego traktowania. Koszty organizacyjne takiego dystansu będą znacznie odbiegały od tradycyjnych, dlatego opłata startowa będzie większa niż dla pozostałych uczestników III Supermaratonu Jastrzębi Łaskich. Jednak w ramach tej opłaty zapewnimy każdemu zawodnikowi z dystansu Ultra dwa noclegi z wyżywieniem!

Żeby czerwcowa impreza mogła być przeprowadzona sprawnie z punktu widzenia również każdego z pozostałych uczestników, dystans Ultra rozegrany zostanie w sobotę, a pozostałe dystanse (planujemy dystanse: Mini – 80 km, Mega – 160 km i Rodzinny – około 30 km poza punktacją pucharową) rozegrane zostaną w niedzielę.

Twardziele będą mogli zakwaterować się w pobliżu miejsca startu już w piątek po południu i będą mogli tam pozostać do niedzieli – w ramach opłaty startowej.

W niedzielne popołudnie planujemy oficjalne zakończenie zawodów z uhonorowaniem zwycięzców na każdym z dystansów i oczywiście z nagrodami dla szczęściarzy…

Za wszystkie uwagi dotyczące opisanych wyżej założeń będziemy bardzo wdzięczni. Szczególnie nas interesują takie sprawy jak:
– deklaracje udziału w wyścigu,
– szczegóły organizacyjne obsługi uczestników.

Mamy nadzieję, że już w lutym będziemy mogli rozpocząć zapisy. O szczegółach związanych z całą imprezą III Superamaratonu Jastrzębi Łaskich będziemy informowali na bieżąco. Dodam jedynie, że pozytywne opinie uczestników ostatniego wyścigu spowodowały, że trasa MINI i MEGA z 2012 roku będzie powtórzona.

Z kolarskim pozdrowieniem, w imieniu Jastrzębi Łaskich
Paweł Cichy

Ps. To ile tygodniowo 'kręcicie’?

Zdjęcie Pawła Cichego (to ten przystojniak z lewej), bossa Jastrzębi Łaskich z galerii Piotra pepe Pizonia (klik)

Facebook