Puchar Polski w Szosowych Maratonach Rowerowych 2024 | Puchar Polski Maratończyków w Jeździe Indywidualnej na Czas 2024 | Puchar Polski w Maratonie GRAVEL 2024

Rewal
20-21.04.2024

Gryfice
25-26.05.2024

Radowo Małe
22-23.06.2024

Płoty
20-21.07.2024

Choszczno
15.09.2024

Pniewy
21-22.09.2024
Leszno zaprasza na IV LMR
12 lutego 2009
Puchar Niemiec w szosowych maratonach kolarskich – sezon 2009
14 lutego 2009
Leszno zaprasza na IV LMR
12 lutego 2009
Puchar Niemiec w szosowych maratonach kolarskich – sezon 2009
14 lutego 2009

W Niwkach stanie pomnik Joachima Halupczoka

Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Niwek chcą postawić pomnik kolarza Joachima Halupczoka, najsłynniejszego mieszkańca wsi.

Joachim był uosobieniem wszystkiego, co cenne – był utalentowany, pracowity, podziwiany a przy tym bardzo skromny – tłumaczy pomysł Zbigniew Stańczak, prezes stowarzyszenia i główny pomysłodawca pomnika.

Monument przedstawiający mistrza świata i medalistę olimpijskiego w kolarstwie szosowym ma stanąć przed placem zabaw w centrum wsi. Halupczok będzie na nim pokazany z rowerem.

W Niwkach, w Polsce i na całym świecie wszyscy ludzie kojarzą go z kolarstwem więc taki kształt pomnika nie powinien nikogo dziwić – mówi prezes Stańczak. Marmurowa figura ma mieć 2,5 metra wysokości Nad modelem pracuje już Wit Pichurski, opolski artysta-rzeźbiarz.

Pomnik nie jest jednak jedynym pomysłem na uczczenie zmarłego przed 15 laty kolarza, który urodził się właśnie w Niwkach. W planie jest też wojewódzki rajd rowerowy jego imienia. To właśnie w jego trakcie po raz pierwszy ma być pokazany model pomnika.

Impreza będzie promocją zdrowego trybu życia połączoną ze wspólną zabawą i zwiedzaniem naszej pięknej okolicy – tłumaczy Stańczak. Chcemy rozsławić naszą wioskę i uczcić największego z niwczan – wyjaśnia Stańczak.

Podczas zaplanowanego na 27 czerwca rajdu, stowarzyszenie chce urządzić wielki piknik połączony ze spotkaniem z najsłynniejszymi polskimi kolarzami. Na liście zaproszonych znajdzie się Stanisław Szozda, Lech Piasecki, Ryszard Szurkowski i Czesław Lang.

Oni opowiedzą jakim sportowcem był Joachim, miejscowi przypomną, jak go pamiętają z młodości – mówi Grzegorz Res z opolskiego Klubu Rowerowego Rajder, który przyłączył się do organizacji imprezy.

Na przygotowanie rajdu stowarzyszenie dostało już pięć tysięcy złotych od marszałka województwa. Na pomnik potrzeba jednak 50 tys. zł.

Na festynie urządzimy zbiórkę, planujemy wydanie pamiątkowych cegiełek, liczymy też na sponsorów i na to, że do „skarbonki” wrzucą coś nasze samorządy – zapowiadają pomysłodawcy. Zaznaczają przy tym, że na konto Stowarzyszenia Miłośników Niwek można przekazywać 1 proc. podatku. Te pieniądze również zostaną przeznaczone na pomnik Joachima.

Kiedy budowaliśmy tutejszy plac zabaw nikt nie wierzył w powodzenie a jednak się udało. Teraz też się uda – mówią mieszkańcy wsi.

Mariusz Jarzombek

Źródło:  Nowa Trybuna Opolska.

JOACHIM HALUPCZOK
urodził się 3 czerwca 1968 r. w Niwkach. Był czołowym polskim kolarzem szosowym. Początkowo trenował w klubie LKS Ziemia Opolska. W 1988 roku na Igrzyskach Olimpijskich w Seulu zdobył drużynowo srebrny medal. Rok później we francuskim Chambéry zdobył mistrzostwo świata amatorów. Kiedy w 1990 roku przeszedł na zawodowstwo na jaw wyszły jego problemy zdrowotne (arytmia serca), które spowodowały, że musiał zrezygnować ze sportu. Zmarł 5 lutego 1994 po tym, jak zasłabł w czasie zawodów halowej piłki nożnej w Opolskim Okrąglaku. Został pochowany w Osowcu Śląskim, gdzie mieszkał.

Facebook