Puchar Polski w Szosowych Maratonach Rowerowych 2024 | Puchar Polski Maratończyków w Jeździe Indywidualnej na Czas 2024 | Puchar Polski w Maratonie GRAVEL 2024

Rewal
20-21.04.2024

Gryfice
25-26.05.2024

Radowo Małe
22-23.06.2024

Płoty
20-21.07.2024

Choszczno
14.09.2024

Pniewy
21-22.09.2024
Wyniki Pucharu Polski po Łasku
10 czerwca 2013
Skład grup startowych na Pętlę Drawską
14 czerwca 2013
Wyniki Pucharu Polski po Łasku
10 czerwca 2013
Skład grup startowych na Pętlę Drawską
14 czerwca 2013

Wciąż jeszcze można się zapisać na Pętlę Drawską

Z Jerzym Gumulińskim, organizatorem Pętli Drawskiej o atrakcjach, z jakimi Choszczno czeka na maratończyków rozmawia Małgorzata greten Pawlaczek.

Jakie dystanse przygotowałeś na swój maraton?
Dla uczestników VIII Szosowego Maratonu Rowerowego Pętla Drawska przygotowaliśmy trzy dystanse, a więc MINI (Pętla Choszczeńska), czyli 96 km, MEGA (Mała Pętla Drawska), która wynosi 152 km i GIGA (Duża Pętla Drawska), licząca 252 km.

Jaki jest stan asfaltów?
W większości są to drogi o dobrej nawierzchni. Na niewielkich odcinkach, (okolice Rębusza) jest kiepski asfalt, a na małej i dużej Pętli Drawskiej są też krótkie odcinki z kostki (przy drodze graniczącej z poligonem drawskim). Ale generalnie szosowym kółkom powinno się dobrze jechać.

Na ile dystanse Pętli Drawskiej są wyzwaniem sportowym?
Wszystkie trzy dystanse przebiegają po terenie nie wymagającym jakichś nadludzkich wysiłków. Jest wprawdzie kilka wzniesień i podjazdów, ale nie sprawiają specjalnych trudności, nawet dla uczestnika mniej przygotowanego. Czy będą wyzwaniem sportowym zależy od „nogi” i ambicji uczestnika.

Na ile te tras są atrakcyjne turystycznie i krajoznawczo?
Trasy małej i dużej Pętli Drawskiej przebiegają po atrakcyjnych terenach turystycznych i krajobrazowych pośród niezliczonych małych i dużych jezior. Prowadzą po granicy Drawskiego Parku Krajobrazowego, a jednocześnie po granicy największego w Polsce poligonu wojskowego. Zaproponowaliśmy dystanse przebiegające przez tak malownicze miejscowości jak Drawno (Drawieński Park Narodowy), Drawsko Pomorskie, Czaplinek, Połczyn-Zdrój (miejscowość uzdrowiskowa), Świdwin, Łobez, Węgorzyno i Recz. Start i meta są usytuowane w Choszcznie, nad pięknym jeziorem, gdzie uczestnicy mogą skorzystać ze sprzętu pływającego, krytego basenu czy pola golfowego.

Którą trasę polecisz początkującym, a którą szukającym sportowych wyzwań?
Dla początkujących polecił bym Pętlę Choszczeńską, która ma niespełna 96 km. Trasa jest łatwa, nie wymagająca od uczestnika specjalnych przygotowań i przebiegająca po malowniczo położonych wsiach i miasteczkach Powiatu Choszczeńskiego. Zaawansowanym natomiast sugerowałbym start w Dużej Pętli Drawskiej. To dystans poprowadzony w zróżnicowanym terenie, z wieloma podjazdami i zjazdami, wymagający od uczestnika dobrego przygotowania kondycyjnego.

Którą trasę sam byś wybrał?
Osobiście pojechałbym na Dużą Pętlę Drawską i przejechał 252 km.

Co będzie na bufetach?
Jak co roku przygotowujemy bufety, w których podejmiemy uczestników kawą, herbatą, wodą, bananami, ciastem lub bułką oraz batonami.

Jakie atrakcje przygotowałeś wokół maratonu?
W trakcie trwania Pętli Drawskiej równolegle będzie rozegrany „Maraton Rodzinny”, a na zakończenie wspólne ognisko z uczestnikami i organizatorami.

Co otrzymają uczestnicy w pakietach startowych?
W pakietach startowych oprócz niezbędnych elementów dla uczestnika (numer startowy, mapka tras) będą także koszulki i kubki promujące nasz maraton. Już po maratonie dla kolekcjonerów i koneserów przewidzieliśmy gratkę w postaci oryginalnego medalu, ale ponieważ jest to niespodzianka nie mogę zdradzać szczegółów. Każdy zawodnik otrzyma i obejrzy ten medal dopiero na linii mety.

Co ciekawego, interesującego, atrakcyjnego jest w miejscowości, w której odbywa się maraton?
Dla rodziny maratończyka w Choszcznie polecił bym piękną ścieżkę rowerowo-pieszą wokół naszego jeziora. Ma ona 6 km długości, jest utwardzona, a w części wyłożoną polbrukiem. Poleciłbym także bazę sprzętu wodnego do wykorzystania na naszym jeziorze, krytą pływalnię położoną nad samym jeziorem i jedno z najpiękniejszych w Europie pól golfowych. Z tych atrakcji korzystać może również uczestnik maratonu po jego zakończeniu.

Dlaczego sam wziąłbyś udział w swoim maratonie? Co Cię do niego przekonuje?
Zawsze startując w maratonach chcę sprawdzić swoje możliwości tak fizyczne, jak i psychiczne, a niestety nie zawsze jest czas i motywacja do pokonania takich dystansów. Maraton wyzwala siły i zachęca do zmierzenia się z długimi trasami, a niekiedy również z jazdą w samotności. Urokliwość i atrakcyjność terenów, po których przebiega trasa zachęca do wzięcia udziału nie tylko przyjezdnych, ale również mieszkańców Choszczna.

Za organizacją maratonu zwykle stoją zarówno zaangażowani ludzie, jak i przyjazne im instytucje…
Chciałbym szczególnie podziękować Urzędowi Miejskiemu w Choszcznie za finansowe wsparcie maratonu, Centrum Rekreacyjno-Sportowemu w Choszcznie za techniczną pomoc w jego realizacji oraz członkom, sympatykom i zwolennikom PTTK Klubu Turystyki Rowerowej „Voyager” w Choszcznie za wytężony udział w przygotowaniu i przeprowadzeniu maratonu. Szczególnie chciałbym podziękować Lokalnym Grupom Rybackim „Partnerstwo Jezior” w Choszcznie, „Partnerstwo Drawy” w Szczecinku, Mieleńskiej Grupie Rybackiej, LGR Stowarzyszenie „Sieja” w Marianowie za wzięcie na siebie zorganizowania i finansowego wsparcia VIII Szosowego Maratonu Rowerowego Pętla Drawska. Podziękowania składam także TVP, która objęła maraton patronatem medialnym. Będą więc zarówno relacje na żywo, jak o długi reportaż już po maratonie.

Zapisy na Pętlę Drawską pod tym linkiem (klik). Serdecznie zapraszamy do Choszczna!

Zdjęcie pochodzi z portalu Choszczno.pl (klik).

Facebook