Puchar Polski w Szosowych Maratonach Rowerowych 2024 | Puchar Polski Maratończyków w Jeździe Indywidualnej na Czas 2024 | Puchar Polski w Maratonie GRAVEL 2024

Rewal
20-21.04.2024

Gryfice
25-26.05.2024

Radowo Małe
22-23.06.2024

Płoty
20-21.07.2024

Choszczno
08.09.2024

Pniewy
21-22.09.2024
Z HARFĄ DO CZĘSTOCHOWY
5 sierpnia 2008
KRÓLAK ODZNACZONY
6 sierpnia 2008
Z HARFĄ DO CZĘSTOCHOWY
5 sierpnia 2008
KRÓLAK ODZNACZONY
6 sierpnia 2008

PRZEŁĘCZ OKRAJ ZNÓW DO ZDOBYCIA

Mistrzostwa Kowar w indywidualnej jeździe na Okraj o Puchar Burmistrza

Wjazd na Okraj to jedna z popularnych imprez kolarskich pozwalająca na wspólny start amatorów i zawodowców. Tegoroczna, jedenasta już edycja imprezy odbędzie się 15 sierpnia. Poniżej prezentujemy krótką historię Wjazdu na Przełęcz Okraj oraz regulamin tegorocznej edycji zawodów.

Impreza ma nieprzerwanie dziesięcioletnią historię. Pomysł zrodził się w gronie ludzi aktywnych sportowo w nieformalnym klubie smakoszy piwa PSP AMERYKA. Wjazd na Okraj miał na celu uzupełnienie sportowego Biegu Piwosza organizowanego od kilkunastu lat, jako zawody dla amatorów. Pierwszy Wjazd na Okraj odbył się w 1998 roku i uczestniczyło w nim ok. 30 osób. W II zawodach brało udział 75 osób w tym wielu spoza Kotliny Jeleniogórskiej. Sława imprezy szybko rozchodziła się wśród amatorów. Liczba uczestników z roku na rok rosła – w V startowało 109, w X zgłosiło się już 254 startujących w wieku od 13 do 70 lat.

Zawody te nie są proste. Uczestnicy mają do pokonania na kilkunastokilometrowej trasie prawie 600 metrową różnicę wzniesień. Jednak mimo to, ogromna większość kolarzy dojeżdża do mety na przełęczy Okraj (1046 m n.p.m.). Wśród startujących w minionych latach są znani kowarzanie jak obecny Burmistrz Kowar Mirosław Górecki, znany przedsiębiorca Jerzy Gadomski, uczestnik wielu biegów maratońskich – Bogusław Czerny oraz inicjator Wjazdu – Adam Bierowski.

Barwnymi postaciami imprezy są Zbigniew Ćwiertnia, który z dużym powodzeniem pokonuje corocznie tę bardzo trudną trasę na składaku, Andrzej Więckowski – znany publicysta i wykładowca Kolegium Karkonoskiego, Ewa Szmel – uczestniczka wszystkich sportowych imprez w Kotlinie, radna z Piechowic, która do swoich wielu osiągnięć zalicza także zwycięstwo w Zjeździe Saniami Rogatymi czy Renata Sarnecka z Kowar. Wśród zwycięzców są kowarzanie jak Robert Winiarski, Piotr Formicki oraz znani zawodnicy w światku kolarskim jak Monika Brzeźna, Paweł i Henryk Charuccy, czy Łukasz Bodnar – aktualny Mistrz Polski w jeździe na czas. Przyjeżdżają całe rodziny kolarskie jak ww. Charuccy, Brzeźni, Siarkowie.

W dniu 15 sierpnia 2007 r. Klub PSP Ameryka zorganizował X jubileuszowy Wjazd Kolarski Kowary – Okraj jako rekreacyjną imprezę dla wszystkich miłośników kolarstwa. Jak na jubileusz przystało dopisali uczestnicy i pogoda. Zgłosiło się ponad 250 osób w różnym wieku, w związku z czym organizatorzy podzielili uczestników według 8 kategorii męskich.

Kobiety sklasyfikowano łącznie bez podziału na wiek według zasady, że dżentelmeni o wiek kobiet nie pytają. Wszystkie założone cele imprezy zostały zrealizowane – popularyzację kolarstwa jako powszechnej formy rekreacji i sportu, promocję walorów turystycznych miasta Kowar i okolic oraz popularyzację aktywnych form wypoczynku. Zawodnicy pokonali w dobrej formie dystans 11,8 km przy przewyższeniu 650 m. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymali medale i dyplomy ufundowane przez Burmistrza Miasta pana Mirosława Góreckiego.

Zobacz  więcej: regulamin (z profilem trasy) tegorocznego wjazdu na Przełęcz Okraj oraz relacja, wyniki i zdjęcia z ubiegłorocznej edycji imprezy.

Tutaj znajdziesz formularz zgłoszenia.

Źródło: Pro-Cycling.org.

Facebook