Puchar Polski w Szosowych Maratonach Rowerowych 2024 | Puchar Polski Maratończyków w Jeździe Indywidualnej na Czas 2024 | Puchar Polski w Maratonie GRAVEL 2024

Rewal
20-21.04.2024

Gryfice
25-26.05.2024

Radowo Małe
22-23.06.2024

Płoty
20-21.07.2024

Choszczno
15.09.2024

Pniewy
21-22.09.2024
Henryk Charucki zaprasza Supermaratończyków
10 marca 2014
Zapisy na Ultramaraton Rowerowy im. Olka Czapnika
17 marca 2014
Henryk Charucki zaprasza Supermaratończyków
10 marca 2014
Zapisy na Ultramaraton Rowerowy im. Olka Czapnika
17 marca 2014

Żądło Szerszenia na otwarcie sezonu

W sobotę, 26 kwietnia 2014 roku w Trzebnicy rozegrana zostanie już 8. edycja Żądła Szerszenia. Całość wydarzeń, wyjątkowo w tym roku, organizatorzy zaplanowali na jeden dzień, sobotę. Do wyboru będą tylko dwie trasy.

Żądło Szerszenia - Trzebnica - Prababka

Z założenia łatwy, bo płaski, 80-kilometrowy dystans w ubiegłym roku wrocławscy triatloniści, przygotowujący się do IRONMAN-a pokonali w rekordowym tempie ze średnią prędkością oscylującą w granicach 42 km/h. Zwyciężył Michał Kurpik z Wrocławia z czasem 1:48:38 i średnią 41,42 km/h.

Jednak limit czasu wynoszący blisko 10 godzin pozwoli pokonać tę trasę nawet początkującym cyklistom.

Trasy Żądła Szerszenia

– Przez wiele lat na „Żądle Szerszenia” nie było dystansu poniżej 100 km, ale uwzględniono prośby uczestników, którzy dopiero rozpoczynali przygodę z maratonami kolarskimi i trudniejsza oraz dłuższa trasa zwyczajnie przerastała ich możliwości – wyjaśnia Zenon Janiak, komandor trzebnickiego maratonu.

Szukający wyzwań i chcący „sprawdzić nogę” przed sezonem zapewne wybiorą 150-kilometrowy dystans poprowadzony przez Wzgórza Trzebnickie zwane Kocimi Górami.

– Niezbyt poważna nazwa sugeruje kilka niegroźnych zmarszczek, ale nie lekceważyłbym ich – mówi Zenon Janiak. – Górki zaczynają się po przejechaniu blisko 90 km, kiedy zmęczenie już zaczyna dawać się we znaki. Trzeba będzie jednak namówić mięśnie do wysiłku. Przed metą do pokonania są trzy długie podjazdy i jeden krótki, niespełna 350-metrowy, ale z nachyleniem miejscami sięgającym nawet 16 procent – dodaje.

Nie przeszkodziło to Zbigniewowi Gucwie ze Świebodzic uzyskać w ubiegłym roku na tym dystansie średniej 38,24 km/h i pokonać 150-kilometrowej trasy z czasem 3:55:21.

Maraton dla każdego

W ubiegłym roku rozegrany został też wyścig na dystansie 225 km, na którym najlepszy czas osiągnął Mateusz Kryk z Oleśnicy z czasem 6:15:37 i średnią 35,94 km/h pokonując zaledwie o sekundę Tomasza Gajowskiego z Bystrzycy Kłodzkiej. W tym roku, ze względów organizacyjnych trasy giga nie będzie, ale powróci w roku 2015.

„Żądło Szerszenia”, jak zapewniają organizatorzy, nie jest wyłącznie wydarzeniem dla szukających kolarskich wyzwań.

– Wprawdzie mówienie o tym, że każdy, kto zmierzy się z którymkolwiek dystansem „Żądła Szerszenia” jest zwycięzcą to truizm, ale my w takich kategoriach myślimy o Supermaratonach – mówi Zenon Janiak. – Wszystkie trasy trzebnickiego maratonu prowadzą przez urocze zakątki Doliny Baryczy oraz Wzgórz Trzebnickich. To nie musi być wyścig. Można po prostu wspaniale spędzić sobotę na rowerze.

Wyścig Szóstek Kolarskich

W tym roku Szerszenie proponują także rywalizację w ramach szóstek kolarskich na dystansie MINI.

Zasady uczestnictwa w Szóstkach Kolarskich kolarskich będą następujące:
– 5 lub 6 zawodników w drużynie
– do mety musi dojechać minimum 5 zawodników
– maksymalnie 30 drużyn
– na mecie liczyć się będzie średni czas całej drużyny

Wyścig Szóstek Kolarskich rozegrany zostanie w dwóch kategoriach wiekowych:
I – Małolaty (średnia wieku drużyny do 50 lat włącznie)
II – Wcześniej Urodzeni (średnia wieku drużyny powyżej 50 lat)

Nie obowiązuje podział na rodzaj roweru ani na płeć. Uczestnicy wyścigu drużynowego nie biorą udziału w klasyfikacji punktowej PP (jadą na zasadach 'towarzyskich’). Drużyna nie może korzystać z samochodu technicznego. Dopuszcza się natomiast korzystanie z kierownicy typu 'lemondka’.

Nagrodami w Szóstkach Kolarskich są puchary dla każdego zawodnika z drużyny za zajęcie I,II i III miejsca w kategorii Małolaty i Wcześniej Urodzeni. Ppozostałe ustalenia jak w regulaminie PP

Dodatkowe atrakcje na Żądle Szerszenia

Po drodze czeka bufet ze słodkimi bułkami, kanapkami, słodyczami, owocami, wodą, herbatą i kawą. Na mecie każdy uczestnik udekorowany zostanie pamiątkowym medalem. A później będzie mógł uzupełnić kalorie zajadając się do syta pieczonymi kiełbaskami i grochówką z wojskowej kuchni.

Dodatkowym wydarzeniem jest niewątpliwie możliwość spotkania byłych kolarzy zawodowych. W latach ubiegłych w „Żądle Szerszenia” brali udział Ryszard Szurkowski, Henryk Charucki, Jan Faltyn, Jan Brzeźny, Grzegorz Fajkowski czy Paweł Charucki, obecnie zawodnik CCC Polsat Polkowice.

Organizatorzy, dzięki współpracy ze sponsorami, w tym dystrybutorami rowerów, komponentów i odzieży kolarskiej zadbali również o to, by nie brakowało dodatkowych kolarskich atrakcji, w tym możliwości testowania sprzętu z najwyższej półki. Dzięki współpracy z Kolarską Drużyną Szpiku (klik) uczestnicy maratonu będą mogli również dowiedzieć się z najlepszego źródła o tym, jak ważne jest dawstwo szpiku i że wcale nie boli, ale za to może uratować czyjeś życie!

Na zwycięzców w poszczególnych kategoriach wiekowych z podziałem na kobiety i mężczyzn oraz rodzaje rowerów (szosa i inne) czekają oczywiście trofea za trzy pierwsze miejsca. W tym roku w Supermaratonach będzie nowa grupa wiekowa: K7 i M7, dla prawdziwych weteranów, których umiejętności lepiej nie lekceważyć.

Organizatorzy zapraszają do Trzebnicy w sobotę, 26 kwietnia! Zapisy zostaną uruchomione na miesiąc przed zawodami. Więcej informacji na profilu FB: https://www.facebook.com/Szerszenie.Trzebnica oraz na stronie Żądła Szerszenia (klik).

Zapisy wystartują 2 kwietnia, o czym oczywiście poinformujemy na naszej stronie.

Zapraszamy!

Zdjęcie: Andrzej Boś

Facebook