Puchar Polski w Szosowych Maratonach Rowerowych 2024 | Puchar Polski Maratończyków w Jeździe Indywidualnej na Czas 2024 | Puchar Polski w Maratonie GRAVEL 2024

Rewal
20-21.04.2024

Gryfice
25-26.05.2024

Radowo Małe
22-23.06.2024

Płoty
20-21.07.2024

Choszczno
14.09.2024

Pniewy
21-22.09.2024
Rowerem po słońce Toskanii
5 stycznia 2010
O La Marmotte 2009 – dla wyobraźni tych co nudzą się, katując trenażery
15 stycznia 2010
Rowerem po słońce Toskanii
5 stycznia 2010
O La Marmotte 2009 – dla wyobraźni tych co nudzą się, katując trenażery
15 stycznia 2010

Rowerem po Afryce śladami Kazimierza Nowaka

Z Trypolisu w północnej Afryce do Przylądka Igielnego na jej południowym krańcu i ponownie na północ do Algieru nad Morzem Śródziemnym. To jest trasa naszej rowerowej wyprawy. 40 tys. kilometrów przez afrykańskie bezdroża. 18 państw. Test wytrzymałości ludzi i sprzętu.

W latach 1931-1936, jako pierwszy człowiek na świecie trasę tą pokonał w samotnej wyprawie Kazimierz Nowak- „tytan stalowego hartu i potentat niezłomnej woli” jak pisał o nim przyjaciel. Jego niezwykły wyczyn nigdy nie został należycie doceniony. Naszą wyprawą chcemy przypomnieć o tym niezwykłym człowieku i jego podróży. Chcemy propagować postać i dokonania Kazimierza Nowaka w kraju i zagranicą. Liczymy, że naszą wyjątkową wyprawą zwrócimy uwagę na jego osiągnięcia i zapewnimy należne miejsce wśród najwybitniejszych podróżników i odkrywców.

W relacjach ze swojej wyprawy Nowak bardzo dużo uwagi poświęca ludziom. Uderza przenikliwość jego uwag na temat mentalności i stosunków panujących pomiędzy mieszkańcami Afryki. Podczas gdy cały świat widział w Afryce głównie kolonie i bogactwa naturalne, Nowak dostrzegał przede wszystkim człowieka i problemy społeczne. Dopiero dzisiaj – w obliczu współczesnych kryzysów dotykających Afrykę – widać wizjonerstwo i mądrość takiej oceny.

Naszą podróż po latach chcemy podporządkować właśnie zainteresowaniu ludźmi. Nie jedziemy po to żeby oglądać, lecz żeby poznawać. Chcemy przeżywać miejsca, do których dotrzemy. Najważniejsze będą kontakty z ludźmi, których spotkamy na naszej drodze. Kazimierz Nowak pokazał, że dysponując podstawową wiedzą o kulturze i mentalności napotkanych ludzi i traktując ich z szacunkiem należnym każdemu człowiekowi, można zjednać ich życzliwość. Pomoc, na którą ze strony tych ludzi liczymy będzie niezbędnym warunkiem sukcesu wyprawy. Mottem naszej podróży będzie afrykańskie przysłowie: najpierw sąsiad, później dom-najpierw towarzysz, później droga. Wierzymy, że dzięki takiemu podejściu szczęśliwie pokonamy całą trasę, którą zakończymy w Algierze.

Z uwagi na różnego rodzaju ograniczenia trasa wyprawy została podzielona na etapy a poszczególne jej odcinki będą realizowane przez 3-4 osobowe zespoły. Będzie to więc swego rodzaju sztafeta w hołdzie Kazimierzowi Nowakowi. Podróż rozpoczniemy 04.11.2009 na dworcu kolejowym w Poznaniu a więc w miejscu z którego dokładnie przed 78 laty wyruszył nasz Bohater.

Minął już 66 dzień wyprawy tych śmiałków. Więcej na ten temat poczytasz tutaj.

AfrykaNowaka.pl

Źródło (tekst i zdjęcia): strona internetowa rowerowej wyprawy szlakiem Kazimierza Nowaka www.AfrykaNowaka.pl.

Facebook