Puchar Polski w Szosowych Maratonach Rowerowych 2024 | Puchar Polski Maratończyków w Jeździe Indywidualnej na Czas 2024 | Puchar Polski w Maratonie GRAVEL 2024

Rewal
20-21.04.2024

Gryfice
25-26.05.2024

Radowo Małe
22-23.06.2024

Płoty
20-21.07.2024

Choszczno
15.09.2024

Pniewy
21-22.09.2024
Można się już zapisać na Żądło Szerszenia
8 kwietnia 2013
Weź udział w RAAM! Jeszcze w tym roku
9 kwietnia 2013
Można się już zapisać na Żądło Szerszenia
8 kwietnia 2013
Weź udział w RAAM! Jeszcze w tym roku
9 kwietnia 2013

Zaplanowane na sobotę 27 kwietnia Żądło Szerszenia nieformalnie otwiera ściganie szosowców amatorów na Dolnym Śląsku. To również od kilku już lat inauguracyjna edycja Supermaratonów, czyli Pucharu Polski w Szosowych Maratonach Rowerowych. Od ubiegłego roku rozgrywanych według nowych, rewolucyjnych zasad.

Niewielu „ścigantom” zrewolucjonizowany regulamin przypadł do gustu. Pojawiły się nawet pogłoski, że na znak protestu w Żądle Szerszenia nie weźmie udziału spora grupa silnych dolnośląskich kolarzy. Nieoczekiwanie jednak niezbyt przychylne ściganiu przepisy nie stały się przeszkodą lecz wyzwaniem.

„Pokaż, jak silny jesteś ty, a nie grupa, którą sobie ustawisz” – taka interpretacja nowych zasad rozgrywania Żądła Szerszenia pozwoliła stawić się na starcie najlepszym. Chwila – trwająca niekiedy kilka długich i jak na początek wiosny wyjątkowo skwarnych godzin – prawdy wyłoniła zwycięzców.

Dystans giga 225 km wygrał Mateusz Kryk z Oleśnicy z czasem 6 h 36 minut przed Zdzisławem Kalinowskim i Tomaszem Gajowskim. Siódmy open był Ryszard Kryk, a jedenasty Andrzej Witkowski. Na liczącym 152 km dystansie mega wrocławian Pawła Szczepkowskiego i Michała Kolendę wyprzedził tylko zawodnik z Bydgoszczy, Jan Krysiak. Wśród kobiet na giga triumfowała Marzena Szymańska, która jako jedyna kolarka zmierzyła się z liczącą 225 km trasą. Joanna Liczner w znakomitym stylu powróciła – po wciąż niezakończonej przygodzie z MTB i bieganiem – na szosowe szlaki i zwyciężyła na dystansie 150 km.

Po raz pierwszy na Żądle Szerszenia rozgrywany był liczący zaledwie 75 km płaski i niewymagający dystans mini. Znalazł bardzo wielu zwolenników, zarówno wśród rozpoczynających przygodę z długimi dystansami, jak i tych, którzy nie trafili z formą w początek sezonu.

Trasy zaproponowane w ubiegłym roku okazały się na tyle atrakcyjne i różnorodne, że nie zmieniono ich przebiegu w obecnej edycji. Na dystansach mega i giga do pokonania znów będzie kultowy już Radłów, czyli 350 metrów podjazdu o średnim nachyleniu 14 procent. Tu rozegrana zostanie premia górska, za którą przewidziano osobne trofea. W 2012 Krzysztof Wesoły zajął na niej czwarte miejsce, a Zbigniew Fojtar dziewiąte.

Przyznać trzeba, że Radłów przebił nawet o wiele dłuższy i bardziej wymagający podjazd pod Cielętniki, a więc równie swego czasu słynne „płyty”. Z którymi w tym roku oczywiście również trzeba się będzie zmierzyć.

W sumie kolarzy na dystansach mega i giga czeka blisko 80 km ścigania po Kocich Górach. Średnie przewyższenie na 150-kilometrowej trasie to 1122 metry, a na 225-kilometrowej 1414 metrów. Czy wobec powyższego można się dziwić, iż Szerszenie mawiają o Górach Kocich, że to Przedgórze Alp?

Małgorzata greten Pawlaczek

Źródło: Wrocławska Gazeta Kolarska (klik).
Zdjęcie z galerii Żądła Szerszenia (klik).

LINK DO ZAPISÓW (klik)

Facebook