Tour de Pologne – początki
13 września 2008III Kolarski Wyścig na Czas Parami o 'Puchar Burmistrza Gminy Żmigród'
15 września 2008Na półmetku Wyścigu Integracyjnego 'Z Biegiem Wisły Bez Barier EDF TOUR’
W dniu 6.09 zawodnicy II edycji 'Wyścigu Integracyjnego z Biegiem Wisły Bez Barier – EDF Tour’ ukończyli pierwszy etap prowadzący z Wisły do Krakowa. Niepełnosprawni kolarze przejechali 133 kilometrową trasę (najlepszy czas odnotowany w tym dniu to 4:16.34) Sobotni wyścig odbył się w słonecznej pogodzie i temperaturze ok. 31º C.
Drugi dzień zawodów 07.09.2008 również przyniósł wspaniałą słoneczną pogodę a temperatura sprawiała wrażenie, że mamy pełnię nie końcówkę lata. W temperaturze około 35º C zawodnicy mieli do pokonania ponad 150 km trasy. Ku zaskoczeniu organizatora wszyscy uczestnicy poradzili sobie znacznie sprawniej z dłuższym etapem w którym oprócz pogody sprzyjał również wiatr (najczęściej wiało w plecy). Najlepszy wynik na tej trasie to 4:55.48.
Oto wypowiedzi uczestników po dwóch pierwszych etapach:
Krzysztof Pliszak (po przeszczepie serca) – Pobiłem wszystkie swoje dotychczasowe rekordy związane z jazdą na rowerze – prędkości, przejechanego dystansu. Najbardziej dokuczał mi upał, ale po tym wydarzeniu zamierzam więcej czasu spędzać na treningach. Na kolejnym EDF Tour zamierzam wystartować w lepszej kondycji i na bardziej zaawansowanym rowerze.
Krzysztof zaskoczył nas jako organizatorów swoją postawą, mało kto wie, że człowiek po przeszczepie serca do końca życia zażywa leki immunosupresyjne, które obniżają odporność immunologiczną człowieka, by przeszczepiony organ nie został odrzucony przez organizm biorcy.
Artur Graczyk (amator kolarstwa handbike – rower ręczny) – Największą walką stoczyłem ze rowerem, okazało się, że ten na którym jeżdżę jest zbyt mało profesjonalny na tego typu wyprawy. Ponadto dystans z którym przyszło mi się zmierzyć był dla mnie prawdziwym wyzwaniem. Niestety na 3 km przed metą pierwszego etapu awaria przerzutki uniemożliwiła mi dotarcie do końca w zamierzony sposób.
Andrzej Szczurek, Łukasz Szeliga (Organizator zawodów) – Bycie jednocześnie organizatorem i uczestnikiem tego typu przedsięwzięcia jest bardzo trudne, na szczęście byłem wspierany przez ekipę techniczną, z którą współpracuję od kilku lat i która tym razem również mnie nie zawiodła. Bardzo Wam dziękuję, a szczególnie Andrzejowi Lach, który od samego początku przygotowywał ze mną tą imprezę. Na samej trasie dzięki współpracy z byłym kolarzem – Andrzej Szczurek uzyskaliśmy najlepszy czas przejazdu i średnią w pierwszym etapie 31 km/h a w drugim 32km/h. Oczywiście nasz czas nie jest porównywalny z czasami rowerów ręcznych – handbików, dla moich kolegów którzy pokonali tą trasę jadąc rowerami ręcznymi jestem pełen szacunku i uznania dla ich wyczynu.
Zbigniew Baran (Wicemistrz i brązowy medalista Mistrzostw Polski w Kolarstwie niepełnosprawnych jechał na handbike). Dla mnie pokonanie ponad 280 km w dwóch etapach było ‘hardcorowym’ przedsięwzięciem. Były to dla mnie dwa najdłuższe odcinki jakie przejechałem w tym sezonie. Przygotowując się do startu w zawodach pokonuję w czasie jednego treningu najwyżej 60 km. Do walki z dystansem dołączyło się zmaganie z bólem, który powodowała odnowiona rana, w drugim etapie pojawiła się gorączka, która dodatkowo mnie osłabiła przez co etap ten był dla mnie ‘walką o przetrwanie’. Na szczęście udało mi się dojechać do mety.
Zbigniew Wandachowicz (Mistrz Polski w Kolarstwie Niepełnosprawnych w kategorii handbike) – Ten wyścig był dla mnie ciekawym wydarzeniem. Na szczęście dopisała nam pogoda. Wyczerpujący wyścig, przed wyścigiem jednak myślałem, że będzie gorzej… Do tej pory nie miałem okazji przejechania 150 km jednym ciągiem, tak więc też udało mi się dokonać na tym wyścigu czegoś po raz pierwszy. Mam nadzieję, że w drugiej części również dopisze pogoda a wiatr będą z nami.
Rafał Szumiec (handbike) – Jako były kolarz górski lubię nadal wyzwania i chętnie biorę udział w zawodach tego typu. Jest to dla mnie walka z samym sobą i utwierdzanie się w przekonaniu, że koniecznie muszę zmienić rower, który musi być dla nie bardziej leżący. Poza tym udział w tym wyścigu jest dla mnie metodą na przygotowanie się do jazdy na nartach zimą.
Zapraszamy na dalszą część tegorocznego wyścigu 'Z biegiem Wisły Bez Barier EDF Tour’.
Oto finałowe etapy:
* Toruń – Grudziądz (13.09.2008 – początek: Sobota, Start godz. 9:00 z Rynku Nowomiejskiego);
* Grudziądz – Gdańsk (14.09.2008 – początek: Niedziela, Start godz. 9:00 spod Urzędu Miejskiego);
* O godzinie 17:00 wyruszy honorowy przejazd uczestników spod pomnika Trzech Krzyży w Gdańsku pod Dwór Młyniska na ul. Swojska 13 ulicami: Jana z Kolna i Marynarki Polskiej;
* W Dworze Młyniska na ul. Swojska 13 odbędzie się Uroczysty Finał połączony z konferencją prasową – Gdańsk 14.09.2008 – Niedziela godz. 17:15.
Źródło: Rower.com.