Puchar Polski w Szosowych Maratonach Rowerowych 2023 | Puchar Polski Maratończyków w Jeździe Indywidualnej na Czas 2023

Radowo Małe
20-21.05

Płoty
17-18.06

Pniewy
29-30.07

Rewal
9-10.09

Gryfice
23-24.09
IMAGIS TOUR 2008 – Niebieskie Marzenie
1 września 2008
Jeszcze o IMAGIS TOUR 2008
3 września 2008

W tegorocznej edycji najdłuższego maratonu kolarskiego w Polsce padł nowy rekord. Zdzisław Kalinowski z Choszczna pod Szczecinem przejechał trasę liczącą 1016 km w 36 godzin i 10 minut. To o półtorej godziny krócej niż dotychczasowi rekordziści trasy.

Tegoroczna, czwarta już edycja wyścigu Imagis Tour dobiegła końca. Na starcie maratonu z rampy portowej w Świnoujściu w sobotę 23 sierpnia stanęło 42 zawodników. Pierwsze kilometry kolarze pokonali w strugach ulewnego deszczu. Dotychczasowy rekordzista trasy, Wojciech Jaśniewicz nie był w stanie podjąć walki o obronę własnego rekordu. W nocy z soboty na niedzielę, przebił bowiem oba koła na nieoświetlonym odcinku trasy. W identycznej sytuacji znalazł się drugi z faworytów, Stefan Geba z Krzyża.

Kolejna para faworytów została wyeliminowana z walki o zwycięstwo przez pecha – Jerzy Tracz, jadący w pierwszej piątce kategorii OPEN zgubił torbę, co kosztowało go stratę co najmniej 20 minut, a prowadzący przez dużą część wyścigu Robert Kądziołka zerwał łańcuch przez co na mecie stawił się jako trzeci.

Zdzisław Kalinowski, tegoroczny zwycięzca ultramaratonu jest weteranem cyklu Imagis Tour. Zwyciężył w pierwszej edycji wyścigu w 2005 r. z czasem 39 godzin i 30 minut. Zawodnik startował w kategorii SOLO i cały dystans pokonał samotnie, nie dołączając do peletonu.

Imagis Tour 2008 był najbardziej emocjonującą edycją tego ultramaratonu. Mimo niesprzyjającej pogody, zawodników nie opuszczała wola walki. Tylko sześciu z 42 startujących zdecydowało się na nocleg na pierwszym punkcie kontrolnym w Bydgoszczy po przejechaniu dystansu 313 km.

***

Głównym sponsorem wyścigu jest Imagis S.A. – polska firma, która od 1992 roku zajmuje się Systemami Informacji Geograficznej. Firma dostarcza oprogramowanie GIS, tworzy mapy cyfrowe i systemy nawigacji GPS. Imagis S.A. prowadzi także działalność z zakresu budowy i integracji systemów informatycznych z funkcjonalnością mapową.

Zobacz również: galerię zdjęć z tegorocznej edycji Imagis Tour 2008.

Źródło: Rynek Turystyczny.

Facebook