Puchar Polski w Szosowych Maratonach Rowerowych 2024 | Puchar Polski Maratończyków w Jeździe Indywidualnej na Czas 2024 | Puchar Polski w Maratonie GRAVEL 2024

Rewal
20-21.04.2024

Gryfice
25-26.05.2024

Radowo Małe
22-23.06.2024

Płoty
20-21.07.2024

Choszczno
08.09.2024

Pniewy
21-22.09.2024
Dowiedz się więcej o akcji „150 cm” i odbierz naklejkę!
18 sierpnia 2013
Już 15 września Mistrzostwa Piły
19 sierpnia 2013
Dowiedz się więcej o akcji „150 cm” i odbierz naklejkę!
18 sierpnia 2013
Już 15 września Mistrzostwa Piły
19 sierpnia 2013

Pod takim hasłem 25 sierpnia, po raz czwarty odbędzie się w Gostynia jedna z największych imprez sportowych rozgrywanych w naszym powiecie – Amber Road – drużynowa jazda na czas amatorskich zespołów kolarskich.

Amber-Road - Gostyń

Ten unikatowy w swoim charakterze wyścig, jest jedynym takim, cyklicznie rozgrywanym nie tylko w Polsce, lecz również w Europie, a być może i na świecie. Jest także nawiązaniem do wspaniałych polskich tradycji w drużynowej jeździe na czas na olimpijskim dystansie 100 km, w którym jako kraj odnosiliśmy szereg spektakularnych zwycięstw.

Tegoroczna edycja pod wieloma względami już stała się wyjątkowa. Do rywalizacji stanie nie jak dotychczas 40, ale 50 drużyn kolarskich z całej Polski, które rywalizować będą w dwóch kategoriach: Open oraz Super Senior (średnia wieku powyżej 50 lat). Nie zabraknie wśród nich dotychczasowych tryumfatorów jak i debiutantów.

Niezwykle silna reprezentacja drużyn z byłego województwa leszczyńskiego dowodzi, iż kolarstwo amatorskie w naszym regionie z roku na rok rozwija się coraz prężniej. Nie zabraknie także drużyn z Gostynia. Tym razem aż trzy zespoły wystawi gospodarz zawodów Gostyński Klub Rowerowy. Poza nim do rywalizacji stanie także nieformalne zrzeszenie miłośników dwóch kółek „Ostre Koło Stelmaszyński Gostyń”.

Wyjątkowa będzie także oprawa wyścigu. Po raz pierwszy zawodnicy będę mieli okazję do startu z rampy, a każdej z drużyn na trasie towarzyszyć będzie motocyklista oraz wóz techniczny. W obrębie bazy zawodów powstanie miasteczko kolarskie, w którym swoje stoiska mieć będą producenci odzieży i obuwia kolarskiego, dystrybutorzy suplementów i odżywek, a także lokalne firmy spożywcze.

Amber-Road - Gostyń

Trasa wyścigu poprowadzi niemal w całości drogami Powiatu Gostyńskiego. Równo o godz. 11:00 wyruszy na nią pierwsza z drużyn, która najpierw pokona krótki odcinek rundy honorowej z ul. Młyńskiej (Góra Zamkowa) do Głóogówka, gdzie nastąpi start ostry. Dalej przez Smogorzewo, Piaski, Borek Wlkp., Borzęciczki (Powiat Krotoszyński) do Pogorzeli, Pępowa, Krobi, Pudliszek, Rokosowa i drogą z Ponieca przez Brzezie, drużyny powrócą do Gostynia (ul. Wielkopolska). Finałowy kilometr to zamknięty dla ruchu odcinek trasy: ul. Energetyka, Nowa Wrota, Łąkowa i Młyńska. Spodziewany czas przyjazdu na metę pierwszych drużyn, godz. 14:00. Dekoracja, godz. 16:00.

Rokrocznie podczas Amber Road, wspierana jest akcja społeczna, której celem jest promocja aktywności ruchowej z wykorzystaniem roweru. Nie inaczej będzie w tym roku. „150 cm dla rowerzysty” to kampania prowadzona przez Stowarzyszenie „Teraz Rower”, a mająca na celu pokazać jak ważna dla bezpieczeństwa rowerzysty, jest odległość samochodu od wyprzedzanego roweru – www.150cm.pl.

Wszystkich miłośników kolarstwa serdecznie zapraszamy do głośnego dopingowania drużyn na trasie, a kierowców o szczególną wyrozumiałość w tym dniu.

Radosław Frydryszak

UWAGA! Aktualizacja trasy (z dnia 12 sierpnia) pod tym linkiem (klik).

Facebook